1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
Zajímá vás, co se děje na fakultě? Přihlaste se k odběru bulletinu Jednička.

Pomůžeme vám

Potřebujete pomoc nebo informace a nevíte přesně na koho se obrátit?

Kontaktujte nás

Rockery medicína i prevence baví

Studenti a mladí absolventi 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy budou prostřednictvím medicínských interaktivních workshopů opět bavit a vzdělávat návštěvníky festivalu Rock for People, který se koná od 4. do 6. července.

V doprovodném programu hudební akce v Hradci Králové budou mít budoucí lékaři 1. LF UK i jejich starší kolegové prostor ukázat rockerům základy první pomoci včetně masáže srdce a nechat je medicínské postupy vyzkoušet. Návštěvníci si budou moci také nechat změřit krevní tlak i množství alkoholu či cukru v krvi, vyzkoušet tzv. alkobrýle, které simulují pocit opilosti, nebo smokerlyzer, který vyčíslí množství CO ve vydechovaném vzduchu.

77902

Letos vyšle 1. LF UK svůj rockovo-medicínský tým s doprovodným programem na festival už popáté. Vedou ji k tomu dobré zkušenosti z předcházejících ročníků festivalu. „Letos vystupují v Praze Rolling Stones, ale Jednička se valí na Hradec! Každoročně se na Rock for People přesvědčujeme, že rockový festival je skvělou příležitostí, jak lidem připomenout třeba zásady první pomoci nebo ukázat význam prevence. Ať žije Rock!“ říká děkan 1. LF UK prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc., který se festivalu spolu se studenty osobně účastní.

I letos si budou moci rockeři vyzkoušet například zábavný software s animovanými myškami, které předvedou, co se děje v mozku člověka po požití různých návykových látek. „Letní festivaly znamenají pro jejich účastníky zábavu, ale také mnohá rizika. Zejména pak konzumace alkoholu či jiných návykových látek v horkém počasí, bez dostatku tekutin a po probdělé noci ve víru tance organismus značně vyčerpá,“ podotýká Mgr. Adam Kulhánek z Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze. A nabízí zásady, jak si plnoletí návštěvníci, kteří konzumují alkohol, užijí letní festivalovou atmosféru bezpečněji.

77903

Jak si užít oblíbený festival s minimem rizik?

- Mít po ruce neustále vodu nebo jiný nealkoholický drink a pravidelně pít.

- Chránit se před ostrým denním sluncem.

- Najíst se. Plný žaludek zajistí potřebnou energii a ovlivňuje také vstřebání alkoholu a jiných látek.

- Být ve společnosti s přáteli pro případ krize (úraz, nevolnost, omdlení).

- Vyhnout se rizikovým kombinacím alkoholu s jinými návykovými látkami a léky.

- Nezanedbávat spánek a odpočinek. Účast na několikadenním festivalu představuje intenzivní fyzický výkon.

- Řízení auta vždy přenechat někomu střízlivému.

Pozitivní ohlasy a zajímavé interakce v průběhu festivalu mají i sami studenti či absolventi 1. LF UK „Zaujalo mě zapálení jednoho rockového fanouška. Z dotazu na to, jak by pomohl kamarádovi, který to přehnal s alkoholem a drogami, rozehrál celou situaci od první pomoci při křečích přes přístup k bezvědomému až po 10minutovou resuscitaci ve 30stupňovém vedru – a navíc zapojil náhodné kolemjdoucí návštěvníky festivalu,“ říká nedávná absolventka oboru Všeobecné lékařství na 1. LF UK Lucie Svobodová.

Vizuálně – a posléze i prakticky – návštěvníky nejvíce přitahují silikonová prsa a šourky neziskovky Loono. Na těchto modelech studenti účastníkům festivalu ukazují základní samovyšetření a učí je, jak odhalit včas počáteční stadia rakoviny. „Musím říct, že mě překvapil nebývalý zájem rockerů o své zdraví. Je pravda, že k našemu stánku nejčastěji chodili, protože je zajímalo, proč na zemi leží figuríny a proč máme na stole vystavená prsa. Když už ale přišli a zjistili, že se mohou dozvědět spoustu zajímavostí ze světa medicíny, neodcházeli, naopak se tasili s nejrůznějšími dotazy,“ vysvětluje Adam Charvát z neziskovky Loono.

 

 

Hodnocení: spravovat