1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
Zajímá vás, co se děje na fakultě? Přihlaste se k odběru bulletinu Jednička.

Pomůžeme vám

Potřebujete pomoc nebo informace a nevíte přesně na koho se obrátit?

Kontaktujte nás

Pivní stezkou

Pivo. I za první republiky bylo tím nejoblíbenějším a nejvyhledávanějším alkoholickým nápojem a zejména dělníkům pro svou kalorickou hodnotu zpestřovalo prostý jídelníček. Přesto, nebo právě proto, v meziválečném období působila i řada abstinenčních spolků a mezi odpůrce pití alkoholu patřily také významní politici té doby – tehdejší prezident Československa T. G. Masaryk i pozdější prezident Edvard Beneš.

V roce 1922 vešel v platnost zákon, který hned v prvním odstavci nařizoval: „Podávati alkoholní nápoje všech druhů (pivo, víno, ovocné víno, kořalku, likéry, slivovici, rum atd.) dětem a osobám nepřekročivším 16. roku, po případě 18. roku (§ 3, odst. 1.) (mladistvým), i když jsou v průvodu dospělých, ve veřejných místnostech (hostincích, kavárnách, restauracích, výčepech, obchodech, automatech, bufetech apod.), dále na výletištích, poutích apod. k požití na místě se zakazuje.“

78405

Také na zářijovém festivalu První republika budeme 15. 9. 2018 tento zákon ctít :) Starší pivní labužníci si ale přijdou na své. Je pro ně připravena „pivní stezka“, během níž mohou ochutnat výběr piv malých pivovarů. Vyhlášení výrobci kvalitních piv – Břevnovský klášterní, Únětický a Vinohradský pivovar a Pivovar Chříč nabídnou návštěvníkům ochutnávku svých specialit.

Tyto pivovary počítají delší než stoletou historii, vždyť nejstarší, Břevnovský klášterní pivovar je v kronikách zmíněn již ve 13. století. Období první republiky ale pro všechny čtyři znamenal přelom. Břevnovský pivovar v tuto dobu na čas zanikl. Naopak Pivovar Chříč mezi válkami prošel pod rukama rodiny Konopáskových rozsáhlou modernizací, Únětický pivovar se jen těžko vzpamatovával z kritického období 1. světové války. Naproti tomu Vinohradský pivovar ve dvacátých letech vřel nejen pivem, ale i bujarou zábavou, protože hned vedle pivovarské zahrady sídlily v té době filmové ateliéry.

78404

Na festivalu se návštěvníci na vlastní chuťové pohárky přesvědčí, jak do toho české pivovary umějí svým pivem říznout! 

Hodnocení: spravovat