Pasteur - Paris University International Doctoral program

We are delighted to inform you that the new call is now open for the Pasteur - Paris University International Doctoral program, for students beginning in October 2018.

This doctoral program began in 2009 in the vibrant research environment of the Institut Pasteur in Paris, France, and has grown in each succeeding year. For details, see:

www.pasteur.fr/en/education/ppu

The current list of projects and laboratories is available on our website:

www.pasteur.fr/en/education/ppu “Current Call”

The deadline for candidates to contact laboratories of interest is November 2, and the deadline for the application (to be prepared together with the laboratory) is November 13, 2017. See the above website for the application procedure.

This doctoral program is for students who have obtained or will obtain a Master degree (or equivalent) in the life sciences from a non-French University. All students accepted into the program will receive a salary for living expenses, health insurance and paid tuition. The program is run in English and knowledge of French is not required. Eligibility criteria are listed on the website (see “Application information” and "FAQ").

For further information, please write to phd@pasteur.fr

Za obsah této stránky odpovídá: Oddělení pro vědeckou činnost . počet zobrazení: 68 poslední aktualizace: mdema, 06.10.2017