1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
Zajímá vás, co se děje na fakultě? Přihlaste se k odběru bulletinu Jednička.

Pomůžeme vám

Potřebujete pomoc nebo informace a nevíte přesně na koho se obrátit?

Kontaktujte nás

Odborníci: Regulace spotřeby tabáku může přinést ČR nejméně půl miliardy úspor

Závislost na tabáku je nemoc. V České republice jí trpí přibližně 2,2 milionu lidí a ročně kvůli ní předčasně zemře kolem 16 tisíc pacientů, kteří vinou kouření ztratí v průměru 15 let života. „Přitom dobré zákony kontroly tabáku nejen sníží prodej cigaret, a tím i devastující vliv na zdraví obyvatel dané země, ale přinesou užitek i pro její ekonomiku. Vysoké zdanění, nekuřácké veřejné prostory, zákaz reklamy a sponzorování, velká obrázková varování – to všechno je účinnou prevencí kouření,“ říká vedoucí Centra pro závislé na tabáku z III. interní kliniky – kliniky endokrinologie a metabolismu 1. LF UK a VFN, doc. MUDr. Eva Králíková, CSc.

61268„Jen kompletně nekuřácké veřejné vnitřní prostory by našim zdravotním pojišťovnám mohly ušetřit zhruba půl miliardy korun ročně za hospitalizace pacientů se srdečními infarkty – ročně se těchto onemocnění vyskytne kolem 5000 jen kvůli tomu, že jsou lidé vystaveni kouření ve vnitřních prostorách. Sníží se i jiné náklady zdravotních pojišťoven, které nebudou muset hradit léčbu dalších nemocí způsobených kouřením,“ uvedla doc. Králíková. Naopak se podle ní zvýší příjem pohostinského průmyslu. Zdůraznila, že nekuřáci mají mít svobodu dýchat čistý vzduch. „Důležitý je výraz kompletně nekuřácké, tedy veřejné vnitřní prostory bez jakýchkoli výjimek – zejména bary, diskotéky a hudební akce ve stanech, kam chodí mladí a dospívající, jsou dnes cílem propagace cigaret. Cedulka u vchodu o zákazu vstupu pod 18 let je trapné alibi,“ říká doc. Králíková.

„V České republice je, předpokládám, demokratický režim. A v demokratickém režimu se menšina podřizuje většině. Také v ČR je většina populace, a to 70 %, nekuřácká. V Kalifornii kouří dnes třikrát méně obyvatel než v ČR především právě proto, že jsme se systematicky soustředili na eliminaci kouření ze všech veřejných prostor,“ doplnil prof. Stanton Glantz z Kalifornské univerzity v San Franciscu.

61269Shrnuje, že zcela nekuřácké vnitřní veřejné prostory a pracoviště jsou jediným způsobem, jak zajistit svobodu všech dýchat čistý vzduch bez toxických chemikálií tabákového kouře druhých. „Nekuřácké prostory znamenají nejen okamžité zlepšení zdraví všech, ale zlepší i ekonomiku snížením zdravotních nákladů, které platí celá společnost přes zdravotní pojištění. Navíc, v rozporu s propagandou tabákového průmyslu jménem některých zástupců pohostinství, jsou přínosem i pro restaurace a bary,“ dodává.

Odborníci: Regulace spotřeby tabáku může přinést ČR nejméně půl miliardy úspor Odborníci: Regulace spotřeby tabáku může přinést ČR nejméně půl miliardy úspor Odborníci: Regulace spotřeby tabáku může přinést ČR nejméně půl miliardy úspor Odborníci: Regulace spotřeby tabáku může přinést ČR nejméně půl miliardy úspor Odborníci: Regulace spotřeby tabáku může přinést ČR nejméně půl miliardy úspor Odborníci: Regulace spotřeby tabáku může přinést ČR nejméně půl miliardy úspor Odborníci: Regulace spotřeby tabáku může přinést ČR nejméně půl miliardy úspor Odborníci: Regulace spotřeby tabáku může přinést ČR nejméně půl miliardy úspor Odborníci: Regulace spotřeby tabáku může přinést ČR nejméně půl miliardy úspor Odborníci: Regulace spotřeby tabáku může přinést ČR nejméně půl miliardy úspor Odborníci: Regulace spotřeby tabáku může přinést ČR nejméně půl miliardy úspor Odborníci: Regulace spotřeby tabáku může přinést ČR nejméně půl miliardy úspor Odborníci: Regulace spotřeby tabáku může přinést ČR nejméně půl miliardy úspor Odborníci: Regulace spotřeby tabáku může přinést ČR nejméně půl miliardy úspor

Hodnocení: (hodnotil 1 uživatel) spravovat