Nemocnice před 80 lety a dnes

V období první republiky se v Praze Střešovicích začala stavět Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN). Tehdy ještě Masarykova, nynější ÚVN letos slaví 80 let od jejího otevření.

Návštěvníci festivalu První republika si na Vyšehradě díky promítání krátkých historických filmů z doby vzniku ÚVN budou moci prohlédnout, jaká byla historie nemocnice. Zároveň ale nemocnici zažijí tak trochu na vlastní kůži – budou moci podstoupit různá preventivní vyšetření – například měření tlaku, glykémie, rozložení tuků a s tím související návrh úpravy stravovacích návyků. Zdravotníci pomohou lidem procvičit také dentální hygienu, osvěží s nimi hygienu rukou a poradí, jak na efektivní odvykání kouření.

Popis foto: Vjezd do Masarykovy (dnešní Ústřední vojenské) nemocnice z roku 1938.

Že ale ve zdravotnictví vůbec nejde jen o historii, předvedou záchranáři, kteří návštěvníkům představí moderní odběrové auto ATOS. Krev se odebírat nebude, ale každou půl hodinu se budou konat komentované ukázky s informacemi o dárcovství krve a podmínkách zapsání do registru dárců kostní dřeně. Záchranáři nechají návštěvníky nahlédnout do útrob moderní sanitky a vysvětlí zásady převozu raněných.

Další akční medicínskou podívanou bude ukázka práce Biohazard týmu ÚVN, který předvede ukázky dekontaminace vysoce nakažlivých osob. Úkolem týmu je izolace, neodkladné ošetření a příprava na transport pacienta s podezřením nebo prokázanou vysoce nebezpečnou nákazou.

Každý si bude moci vyzkoušet také nácvik poskytování první pomoci nebo si se zdravotníky zasoutěžit.