Návod na připojení do Wi-Fi sítě Eduroam pro Windows 7

Máte již uživatelské jméno a heslo? Pokud ne, přečtěte si návod Jak získat uživatelské jméno a heslo pro přístup do WiFi sítě Eduroam na 1. LF UK.

Přihlašovací údaje pro zaměstnance: Pro své zaměstnance zřizuje 1. LF účet na Eduroam ve tvaru login@lf1.cuni.cz. Na požádání ho založí správa sítě (linka 4316).

Abyste mohli správně nastavit připojení k síti Eduroam, je nezbytné mít nainstalovanou aktuální verzi systému Windows a správně nainstalovaný ovladač bezdrátové síťové karty. Pokud pro připojení k bezdrátové síti používáte klienta dodávaného společně s bezdrátovou kartou (místo standardního klienta, který je součástí systému Windows), tento návod se na vás vztahuje jen omezeně. V takovém případě použijte dokumentaci k vaší síťové kartě a případně informace dostupné zde.

Automatická konfigurace připojení

Zkuste automatickou konfiguraci Eduroamu na vašem notebooku!

Můžete stáhnout konfigurační utilitu, která nastaví vše za Vás. Jedná se o zip archiv ve kterém naleznete soubor lf1eduroam.exe na který stačí dvakrát poklepat myší a veškerá konfigurace připojení proběhne automaticky (pouze je potřeba potvrdit instalaci certifikátů).

41669

Jakmile bude konfigurace dokončena budete vyzvání k zadání Vašeho užiatelského jména a hesla. Tímto je celé nastavení dokončeno a můžete začít Eduroam používat.

41670

Pokud se neobjeví výzva k zadání jména a hesla, klikněte pravým tlačítkem na ikonu wi-fi připojení v trayi a vyberte Ostranit potíže (viz. obrázek), dojde k nové inicializaci připojení a mělo by začít vše fungovat.

Ruční konfigurace připojení

Pro správnou funkci a zabezpečení přenosu musíte mít nainstalované certifikáty UTN-USERFirst-Hardware (kryptografický SHA1 otisk je 04:83:ED:33:99:AC:36:08:05:87:22:ED:BC:5E:46:00:E3:BE:F9:D7) a AddTrust External CA Root (SHA1 otisk 02:FA:F3:E2:91:43:54:68:60:78:57:69:4D:F5:E4:5B:68:85:18:68). Pokud tyto certifikáty ve svém systému nemáte, nejprve si je nainstalujte! Návod na instalaci certifikátů je uveden níže na stránce.

Na liště vpravo dole klikněte na symbol bezdrátové sítě.

41679

Zvolte Otevřít Centrum síťových připojení a sdílení.

41680

Dále zvolte Spravovat bezdrátové sítě.

41681

Klikněte na tlačítko Přidat.

41682

Zvolte Ručně vytvořit síťový profil.

41683

Vyplňte údaje podle obrázku a klikněte na tlačítko Další.

41684

V dalším okně vyberte Změnit nastavení připojení.

41685

Na kartě Připojení vyplňte údaje podle obrázku a přepněte na kartu Zabezpečení.

41686

Na kartě Zabezpečení stiskněte tlačítko Nastavení pro metodu ověřování v síti (Microsoft: Protokol PEAP).

41687

Zde se liší nastavení pro studenty (uživatelské jméno ve tvaru <číslo_osoby>@cuni.cz) a pro zaměstnance 1. LF (uživatelské jméno ve tvaru <login>@lf1.cuni.cz).

Vyplňte údaje podle obrázku a klikněte na tlačítko Konfigurovat.

Studenti:
Zaměstnanci:
41688
41689

V následujícím okně odškrtněte zaškrtávací políčko a potvrďte kliknutím na tlačítko OK.

41690

Předchozí dialog potvrďte kliknutím na tlačítko OK a dále klikněte na tlačítko Upřesnit nastavení.

41691

V dalším okně zaškrtněte políčko podle obrázku a zvolte Ověření uživatele. Poté klikněte na tlačítko Uložit pověření.

41692

Budete vyzváni k zadání přihlašovacích údajů.

41694

Zde se opět liší nastavení pro studenty (uživatelské jméno ve tvaru <číslo_osoby>@cuni.cz) a pro zaměstnance 1. LF (uživatelské jméno ve tvaru <login>@lf1.cuni.cz).

Poznámka pro studenty: Uživatelské jméno má tvar <číslo_osoby>@cuni.cz. Číslo osoby je uvedeno pod fotografií na studentském průkazu ISIC. Pokud nemáte nastavené heslo pro Eduroam (nebo jste jej zapomněli), je nezbytné, abyste si jej nastavili na této stránce (dle instrukcí uvedených zde).

Poznámka pro zaměstnance: Musíte mít na fakultě zřízený účet pro přístup sítě Eduroam ve tvaru <login>@lf1.cuni.cz. Zařídí Vám ho správa sítě na Oddělení výpočetní techniky - 1. LF UK (linka 4316).

Studenti:
Zaměstnanci:
41695
41696

Potvrďte všechna tři dialogová okna kliknutím na tlačítko OK, poslední okno tlačítkem Zavřít. Všimněte si, že v seznamu sítí přibyla síť eduroam.

41693

Nyní můžete zavřít i toto okno. Po krátké chvíli se Váš počítač připojí k bezdrátové síti Eduroam.

Instalace certifikátů

Oba potřebné certifikáty si stáhněte zde. Dále postupujte dle návodu.

Instalace certifikátu UTN-USERFirst-Hardware

Poklikáním otevřete soubor certifikátu. Klikněte na tlačítko Nainstalovat certifikát.

41671

41673

Zvolte možnost Všechny certifikáty umístit v následujícím úložišti. Kliknutím na tlačítko Procházet... zvolte úložiště.

41674

Zvolte možnost Důvěryhodné kořenové certifikační autority a potvrďte tlačítkem OK.

41675

41676

Klikněte na tlačítko Dokončit.

41677

Zobrazí se Vám zpráva o úspěšném importu certifikátu.

41678

Okno s informacemi o certifikátu můžete nyní zavřít.

Instalace certifikátu AddTrust External CA Root

41672

41673

41674

41675

41676

Klikněte na tlačítko Dokončit.

41677

Zobrazí se Vám zpráva o úspěšném importu certifikátu.

41678

Okno s informacemi o certifikátu můžete nyní zavřít.

Zpět k nastavení připojení

Poznámka k certifikátům: RADIUS servery mají certifikát od TERENA SSL CA (TCS). Tato certifikační autorita má svůj certifikát podepsaný globálně akceptovanou certifikační autoritou UTN-USERFirst-Hardware společnosti Comodo, která má předinstalovaný certifikát ve většině operačních systémů a zařízení. Vzhledem k některým vlastnostem operačního systému Windows je třeba mít nainstalován také certifikát AddTrust External CA Root.

SHA1 otisky certifikátů jsou:

• UTN-USERFirst-Hardware: 04:83:ED:33:99:AC:36:08:05:87:22:ED:BC:5E:46:00:E3:BE:F9:D7
  • AddTrust External CA Root: 02:FA:F3:E2:91:43:54:68:60:78:57:69:4D:F5:E4:5B:68:85:18:68

Hodnocení: (hodnotili 4 uživatelé) spravovat