1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
Chcete zůstat v obraze? Přihlaste se k odběru časopisu Jednička a infolistů!

Pomůžeme vám

Potřebujete pomoc nebo informace a nevíte přesně na koho se obrátit?

Kontaktujte nás

Náležitosti disertační práce

Náležitosti disertační práce:

  • titulní stránka dle vzoru,
  • podepsané závazné prohlášení a identifikační záznam dle vzoru,
  • abstrakt – jednostránkový souhrn v jazyce práce a v anglickém jazyce (do SIS se vkládá též samostatně),
  • informace o použití AI – uvádí se před úvodem, nebo pokud je prohlášení delší, tak ve speciální příloze,
  • seznam použité literatury,
  • samostatně svázaný autoreferát (dle vzoru pro doktorské programy v biomedicíně a pro ostatní doktorské programy) – v českém nebo anglickém jazyce v doporučeném rozsahu 10–20 stran formátu A5, jeho součástí je též abstrakt.
V případě využití AI jsou k dispozici Doporučení o generativní umělé inteligenci v závěrečných pracích včetně možností citování výstupů generativní umělé inteligence a příklady prohlášení o užití generativní AI.

 

Pravidla pro psaní disertační práce:

1. Jazyk disertační práce je uveden v individuálním studijním plánu.

2. Disertační práce obsahuje následující oddíly:

a) úvodní stránka, prohlášení o samostatném zpracování disertační práce, identifikační záznam, abstrakt, informace o použití AI,
b) literární úvod a přehled dané problematiky,
b) vymezení cílů práce, včetně stanovení hypotéz,
d) popis použitých experimentálních metod, včetně statistických,
e) přehled dosažených, náležitě dokumentovaných a adekvátně statisticky zhodnocených vlastních výsledků,
f) diskuze metodických postupů a výsledků, včetně srovnání s literaturou,
g) závěry a zhodnocení cílů a hypotéz práce,
h) souhrn (v českém i anglickém jazyce),
i) seznam použité literatury.

3. Citace v textu uvádějte jmény a rokem (Autor J., 1989). Pokud je jeden autor, je uveden jeden autor a rok, pokud jsou autoři dva, uvádějí se oba a rok, u tří a více autorů se uvádí Autor J. et al., rok. Práce by měly být citovány podle normy: rok vydání, ročník časopisu, číslo časopisu, stránky (od–do).

4. Klasická disertační práce by měla mít nejméně 60–80 stran bez citované literatury a příloh. Práce ve formě monotematicky zaměřeného souboru nejméně 4 vědeckých publikací, vztahujících se k tématu (z toho minimálně 2 s „impakt faktorem“), by měla mít nejméně 30–40 stran bez citované literatury a příloh (vč. souhrnné diskuse k jednotlivým publikacím).

6. Předpokladem předložení disertační práce jsou minimálně dvě původní práce (vztahující se k tématu disertace), přijaté k publikaci v mezinárodně uznávaných vědeckých časopisech s definovaným souhrnným „impact factorem“ vyšším než 1,0. Alespoň u jedné publikace musí být student prvním autorem, je-li tak stanoveno v individuálním studijním plánu nebo vnitřním předpise fakulty.  

Hodnocení: spravovat