Monografie Chirurgie hlavových a periferních nervů s atlasem přístupů

Na konferenci Střešovický podzim 11. listopadu 2016 pokřtil prorektor UK prof. Jan Škrha monografii Chirurgie hlavových a periferních nervů s atlasem přístupů. Jejím hlavním autorem a editorem je MUDr. Radek Kaiser, Ph.D., z Neurochirurgické a neuroonkologické kliniky 1. LF UK a ÚVN. Na jednotlivých kapitolách se podílelo celkem 15 spoluautorů z různých pracovišť ÚVN Praha a Anatomického ústavu 1. LF UK. Publikaci vydalo nakladatelství Grada.

66223

Po více než 30 letech se českému čtenáři dostává do rukou ucelená monografie zabývající se chirurgií hlavových a periferních nervů. Kniha vznikla na Neurochirurgické a neuroonkologické klinice 1. LF UK a ÚVN Praha a navazuje na původní publikaci ze stejného pracoviště. Shrnuje současné poznatky z epidemiologie, patofyziologie a diagnostiky nervových poranění, úžinových syndromů a neuroonkologie a české i světové zkušenosti s jejich chirurgickou léčbou. Nechybí informace o nejnovějších rekonstrukčních technikách při poranění pažní nervové pleteně. Text vychází z klinické i výzkumné zkušenosti neurochirurga, obrazová část pak ze spolupráce klinika a anatoma. V rámci nezbytného multidisciplinárního přístupu při ošetřování složitých nervových lézí se na monografii kromě kolegů z Ústavu klinických neurooborů podíleli rovněž další odborníci z ÚVN Praha. Kniha tak obsahuje související kapitoly z oborů neurologie, anesteziologie, radiodiagnostiky, patologie, rehabilitace, ortopedie, algeziologie a ORL.

Grafická část ve formě atlasu chirurgických přístupů je největší devizou monografie. Fotografie z anatomické preparace s vyobrazením standardně používaných nástrojů ukazují výstižnou formou sled kroků od kožního řezu přes preparaci podkožních struktur až po konkrétní nerv. Schémata upozorňují i na důležité struktury v místě přístupu, jehož přesné anatomické vedení redukuje zbytečné pooperační komplikace, zejména ve formě poruch citlivosti z poranění senzitivních nervů. Samozřejmostí jsou anatomické kresby s vyobrazením topografických vztahů a svalové a kožní inervace. Nechybí schémata základních rekonstrukčních postupů.

Informace v knize obsažené ocení neurochirurgové a neurologové, plastičtí chirurgové, chirurgové či ortopedi. Obrazová část má ambice stát se pomocníkem nejen při plánování operační revize poškozeného nervu, ale v případě nejasností i během operace, zejména u vzácnějších poranění.

Hodnocení: (hodnotil 1 uživatel) spravovat