1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
mary.jane| tisk | spravovat

Mexiko

 

 

V červenci 2007 jsem se zúčastnila IFMSA klinické stáže v Monterrey, Mexiku. Ráda bych pro budoucí možné zájemce shrnula nejdůležitzější poznatkyJ

 

Transport: Letenku jsem si zarezervovala již o Vánočních svátcích 2006, nejlevnější variantou byl let z Vídně do Mexico City přes Paříž s Air France. Všem, kteří uvažují o tom, že pobyt v mexické nemocnici spojí s následným cestováním po Mexiku (a to nejpravděpodobněji po jihovýchodní části, která je turisticky nejatraktivnejší) doporučuji zakoupit zpateční letenku pouze do Mexico City. Tak jsem udělala i já. Následný spoj z Mexico City do Monterrey jsem koupila asi měsíc před odjezdem, tedy v době, kdy jsem již měla jisté, že opravdu bude má stáž v Monterrey, přes internet. Výhodné je to proto, že poté můžete ukončit cestování v Mexico City a nemusíte se vracet zpět do místa stáže. Všechny lety proběhly bez komplikací.

 

Monterrey: Monterrey je 3. největší město v Mexiku, leží v části nazývané Nuevo Leon a nejde o typické mexické město. Vlivem polohy, která je již blízko americkým hranicím je hodně zamerikanizované. Můžete tedy čekat moderní město, které se od Evropských liší pouze typickými mexickými budovami. Je zde metro, městské autobusy a neuvěřitelně levné všudypřítomné taxiky. Nakupovat je možné v minimarketech (jeden je přímo proti studentské rezidenci) a nebo v supermarketech, vzdálených 20 min. pěšky nebo 5 min taxíkem.

 

Ubytování: Bydlela jsem ve Studentské rezidenci spolu s ostatnimi studenty. Ubytovani jde na účet mexické IFMSA a je v něm zahrnuta snídaně, kterou připravuje majitel s hospodyní a je opravdu neuvěřitelná. Cereálie, mléko, džus, kafe, něco teplého (vajíčka, šunka, tortilly, fazole, mexická salsa, palačinky, zelenina a zpravidla nějaké ovoce..samozřejmě v drobných variacích a obměnách). Pokoje sdílí 4 studenti, u pokoje je koupelna se sprchovým koutak a se záchodem. Na pokojích je klimatizace, TV-set, telefon na příchozí hovory a zásuvky na internet,ale musíte mít vlastní počítač. Rezidence je vzdálená od nemocnice asi 5-10 min. pěší chůzeJ

 

Strava: O snídani již řeč byla. Oběd i večeře jsou v nemocniční kantýně. Pro všechny exchange studenty jsou obě jídla jednou denně zdarma. Jídla jsou mexická, občas pálí občas ne. Mexické jídlo je chutné, ale pokud jste vegetariáni, tak si na své moc nepřijdete. Maso jedí 3x denně a ryby jsou občasně. Jinak je ale vždy součástí jídla ovoce, zelenina a různá dochucovadla abyste si mohli doladit pikantní chuť. Kantýna je v suterénu nemocnice.

 

Nemocnice: Univerzitní nemocnice je poměrně moderně vybavená, tedy alespoň v částech, které jsem já navštívila. Mým oddělením byla Gynekologie / Porodnice. Přičemž drtivou většinu času jsem trávila na porodním sále. Každý exchange student potřebuje tzv. scrubs,což je barevné nemocniční oblečení, které se u nás používá pouze jdete-li přes filtr na operační sál. Barva nerozhoduje. Zvláštností je, že tamní lékaři i studenti se do tohoto oblečení oblékají již doma, poté v něm absolvují cestu do práce a následně v něm operují. Pouze od sálové sestry obdrží navrch sterilní empír. Taktéž je to s botama, které jsou nejčastěji sportovní, žádné přezouvání neexistuje. Při vstupu do operačních traktů pouze nafasujete návleky, roušku a čepičku. Chod nemocnice je postaven na práci studentů, mediků, bez kterých by nemocnice nefungovala (dělají práci sestry, zřízence a doktora v jednom). Díky tomu se také, pokud budete mít zájem dostanete k mnohým praktickým věcem. Za sebe můžu říct,že jsem mnohokrát asistovala u císařských řezů, vyšetřovala porodní nálezy, a několikrát s asistencí i rodila a následně samostatně zašívala episiotomii. Výhodou je umět alespoň základy Španělštiny, abyste mohli alespoň krátce konverzovat s pacienty, kteří většinou Anglicky neumí. Doktoři povětšinou umí alespoň trochu anglicky, ale setkala jsem se mnohokrát, že než by se snažili mluvit lámavou angličtinou raději nemluvili, nebo řekli, cvič si Španělštinu. Naštěstí drtivá vetšina studentů anglický hovoří, navíc jsou velmi přátelští a v mnohém vám rádi pomohou i poradí.

 

Social Program: J Kontaktní osoby budete mít ve své card of acceptance opravdu pouze proto, abyste měli pocit, že nejedete do Mexika s pocitem, že se nemáte na koho obrátit v případě, že něco nebude probíhat tak jak by mělo. Jinak je možné, že je za celou dobu ani neuvidíte. Nicméně brzy zjistíte, že je vlastně ve skutečnosti k ničemu nepotřebujete. Jednak proto, že se během prvních několika dní seznámíte s ostatními studenty, se kterými si svůj program budete určovat sami, jednak proto, že každý koho na své cestě potkáte (ať už lékaři, studenti ale i lidé na ulici) vám vždy poradí a pomohou. Abych ale kontaktním osobám nekřivdila, vždy jednou za týden se jde společně někam do centra tancovat a pít a nebo se udělá Tequila drinking party přímo na rezidenci. Na druhou stranu, kontaktni osoby, které jsem potkala já byly kamarádské, milé a měla jsem je ráda.

 

Certifikát: Certifikát obdržíte po odstážování celých 4 týdnů. Ačkoliv vám možná na začátku řeknou že stačí týdny 3. Raději se zeptejte osoby, která vskutku bude certifikáty tisknout, ať si můžete být jistí a podle toho plánovat následné cestování.

 

Cestování: Během víkendů jsme podnikly 2 delší výlety do Quatro Cienegas, a do Real de Catorce. Následně jsme v okolí navštívili Cola de Caballo, Canon de la Huasteca, Parque Chipinque a samozřejmě centrum Monterrey, některé městské parky, horu s vlajkou…prostě vše na co máte chuť. Na cestování doporučuji pořídít cestovního prlůvodce Mexiko, Lonely Planet, kde se dozvíte naprosto všechno…J Co se týká autobusů. Zkuste v IMFSA office požádat aby vám dali potvrzení že jste exchange studenti, toho času studující v Mexiku. Jedním takovým papírem ušetříte na každé cestě autobusem polovinu ceny. Já poté ještě 3 týdny cestovala po jihovýchodním Mexiku. Cestou Aztecké, Olmécké a Mayské civilizace a zaskočila i do Karibiku. Cestu jsme plánovali podle již zmiňovaného průvodce. Byl to opravdu nezapomenutelný zážitek. Takže, jestli se chystáte do Mexika na studijní stáž, prostě nesmíte zapomenout přičíst ještě min. 14 dní (lépe i víc) na cestování. Stojí to za ty peníze, když už jste tak daleko.

 

Poznatky o Mexiku: Mexiko,a musím se přiznat, že trošku k mému překvapení, je velmi moderní země. Na druhou stranu, zde můžete narazit na tzv. "bohem zapomenutá místa“ jako je např. Real de Catorce, kde na vás dýchne pravá mexická atmosféra se vším všudy..:) Mexičané jsou přátelští, usměvaví, milý, v drtivé většině vás budou mít rádi a budou se vždy snažit pomoci. |Na druhé straně se ovšem můžete setkat i s lidmi, kteří vás budou považovat za „gringy“ cizince-američany, ke kterým mají rozporuplné vztahy a tak mohou být i nepříjemní. Velmi také záleží na oblasti, ve které budete. Mexiko je země velkých kontrastů. Setkáte se s lidmi, kteří mají vše a nedělají nic a také uvidíte tu největší chudobu, kterou si můžete představit (chatrče bez elektriky,…). V některých místech je 40°C ve stínu a vlhkost až 90%, v jiných 15° C a především noci v takových oblastech mohou být velmi chladné. Proto doporučuji, zkontrolujte si předem počasí ve své destinaci a nespolehněte se jen na to, že v Mexiku je teploJ Co se týká bezpečnosti. Ani jednou jedinkrát jsem se necítila být jakýmkoliv způsobem ohrožena. Pravda je, že jsme se drželi instrukcí průvodce a nechodili do částí měst ve kterých je možné setkat se s kriminálními živly. Zvláště Monterrey považuji za velmi bezpečné město, přesto doporučuji střízlivou obezřetnost a opatrnost. Jak se říká: „čerti nikdy nespíJ“ A ještě jedna rada. Pokud nemáte ani malinkou znalost Španělštiny donuťte se, zaplaťte si kurz Španělštiny alespon na pul roku, požádejte svého kamaráda, který umí ať vám dá pár základních lekcí…..nebuďte liní, najděte si čas mezi všemi patologiemi, farmakologiemi, neurologiemi, internami, ortopediemi a nevim čím vším ještě…. uvidíte, že se vám to hned při první přiležitosti (možná hned na letišti u imigrační kontroly…J) vrátí…

 

Závěrem: Vám všem, kteří si právě teď pohráváte s myšlenkou, že stáž v Mexiku je právě to, co si přejete, držím palce ať toto přání dotáhnete ke zdárnému konci. Pravdou je že jde o jednu z finančně nákladnějších IFMSA stáží. Já za sebe ovšem dnes můžu říct, že nikdy nic nezaplatí to, co jsem tam prožila, tedy neuvěřitelných 6 týdnů plných smíchu, nových poznatků, kamarádů, zkušeností, míst, atd… Tato stáž mi dala mnohé, především však rozšířila mé obzory, naučila vidět věci, které jsem předtím neviděla a neuvědomovala si. Nebyla jenom o poznání věcí cizích ale hlavně o poznání sebe sama.

 


Za obsah této stránky odpovídá: Oddělení vnitřní komunikace , SMČ . počet zobrazení: 8345 poslední aktualizace: josmart, 21.09.2010
Hodnocení: (hodnotilo 50 uživatelů) Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.
zavřít