1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
mary.jane| tisk | spravovat

Malta 2006

Vážení!

 

V červenci roku 2006 jsem se zúčastnila stáže na ostrově Malta. Pracovala jsem na oddělení interní medicíny pod vedením prof. Cacciotola, odborníka na choroby respirační.

Musím říci, že před mým odjezdem komunikace s druhou stranou trochu vázla, ale slíbili mi, že pro mě přijedou na letiště, tak jsem doufala, že je to pravda, a to také byla, ačkoli jsem samozřejmě byla trochu nejistá vzhledem k tomu, že to bylo úplně všechno, co jsem věděla.

Na Maltě jsme bydleli v bytech po 4 – 8, dle jejich velikosti, různě daleko od nemocnice. Já jsem měla to štěstí, že jsem bydlela přímo naproti, některým to ale trvalo kolem půlhodiny – část cesty šli pěšky a část jeli autobusem. Jídlo jsme si mohli sníst v nemocnici – snídani, obědy i večeře. Boh-žel pro nás většinu teplých jídel tvořily zapékané těstoviny a kuře, což bylo fajn první týden, dobré druhý týden, ale ten čtvrtý už jsme toho měli všichni plné zuby. Na druhou stranu jsme se všichni vrátili domů o pár kilo lehčí.

V nemocnici o většinu z nás nikdo nejevil nijak zvláštní zájem, pokud jsme některý den „náhodou“ nepřišli ať už z jakýchkoli důvodů, spíše je to potěšilo. Někteří ze studentů svého „supervisora“ nikdy nenašli, někteří je nutili chodit do nemocnice na 7 ráno, některým to bylo jedno – a těch byla většina. Kdo ale chtěl, mohl se toho na stážích hodně dozvědět. Nemocnice sice zvenčí i zevnitř působila často zvláštním dojmem, vybavení nebylo nejlepší, lůžek nebyl dostatek, takže pacienti spávali i na chodbách (aspoň na interně). Pokud tam nefungovaly ventilátory, nedalo se dýchat, ale znalosti lékařů byly jistě vynikající, navíc se naskytovala řada příležitostí k procvičení u nás nabytých teoretických znalostí.

Na Maltě je v létě opravdu vedro, v srpnu ještě víc než v červenci. V těchto měsících tam nikdy neprší a teploty jsou vysoké. Pláže jsou vesměs kamenité, v moři jsou téměř všude medúzy, kterým se skoro nikdo nevyhnul. Ceny odpovídají víceméně našim.

Celý ostrov se dá procestovat za několik málo odpolední, což není až tak dobré, má-li tam člověk strávit celý měsíc. Takže je prozíravé si s sebou vzít kvalitní knihy!

Jedna část ostrova, zvaná St. Julians, nedaleko od níž jsme víceméně všichni bydleli, je proslulá nočním kluby a bary a každý den je tam plno hlavně díky studentům, kteří na Maltu jezdí kvůli studiu angličtiny, takže o zábavu je to stoprocentně postaráno!

Je skvělé, že všichni anglicky mluví, takže pokud se ztratíte, což se lehce může stát, každý vám ochotně poradí.

Stáž na Maltě bych doporučila těm, kteří upřednostňují horké letní večery a noci, strávené v rytmu letních hitů, ale na své by si jistě přišli i ti, kteří prahnou i o prázdninách po poznání!!!

Jediné, co je potřeba, je obrnit se trpělivostí, protože jistá pomalost, pohoda a klid, příznačná pro jižanské národy, nám někdy schází!!!


Za obsah této stránky odpovídá: Oddělení vnitřní komunikace , SMČ . počet zobrazení: 7446 poslední aktualizace: pe.aneta, 30.11.2010
Hodnocení: (hodnotilo 36 uživatelů) Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.
zavřít