1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
Zajímá vás, co se děje na fakultě? Přihlaste se k odběru bulletinu Jednička.

Pomůžeme vám

Potřebujete pomoc nebo informace a nevíte přesně na koho se obrátit?

Kontaktujte nás

zápis 14. zasedání KD ze dne 29. 3. 2021

Zápis 14. zasedání kolegia děkana,
které se konalo v pondělí dne 29. 3. 2021 od 13:00 hod.
ve velké zasedací místnosti děkanátu 1. LF UK, ulice Na Bojišti 3

Předsedající:

děkan 1. LF UK prof. MUDr. Martin Vokurka, CSc.


Přítomni:

doc. MUDr. Andrea Burgetová, Ph.D. – proděkanka

prof. MUDr. Jana Dušková, DrSc., MBA – proděkanka

prof. MUDr. Otomar Kittnar, CSc. – proděkan

doc. MUDr. Petra Lišková, MD, Ph.D. – proděkanka

prof. PhDr. Michal Miovský, Ph.D. – proděkan

Ing. Ivan Mikula, Ph.D. – člen kolegia

prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc. – proděkan

MUDr. Martin Vejražka – člen kolegia, distančně

prof. MUDr. Martina Vašáková – členka kolegia

Ing. Eva Soubustová, MBA – tajemnice

prof. MUDr. David Feltl, Ph.D. – člen kolegia

MUC. David Kulišiak – člen kolegia, distančně

MUDr. Mikuláš Mlček, Ph.D. – člen kolegia

doc. MUDr. Lukáš Zlatohlávek, Ph.D. – proděkan

doc. MUDr. Tomáš Kučera, Ph.D. – člen kolegia, distančně

prof. MUDr. Jan Bělohlávek, Ph.D. – člen kolegia

doc. MUDr. Tomáš Grus, Ph.D. – člen kolegia

prof. MUDr. Jan Betka, DrSc. – člen kolegia, distančně

prof. MUDr. Pavel Klener, Ph.D. – proděkan, distančně


Omluveni:

prof. MUDr. Jan Škrha, DrSc. – člen kolegia

MUDr. Eitan Brizman, BDS – proděkan

prof. MUDr. René Foltán, Ph.D. – proděkan




P R O G R A M

14. zasedání kolegia děkana, které se konalo v pondělí

dne 29. 3. 2021 od 13:00 hod. ve velké zasedací místnosti děkanátu 1. LF UK,

ulice Na Bojišti 3

1. Kontrola závěrů a schválení zápisu ze zasedání 13. kolegia děkana, které se konalo v pondělí 15. 3. 2021 od 11:00 hod.
prof. MUDr. Martin Vokurka, CSc.

2. Aktuální informace k situaci
doc. MUDr. Andrea Burgetová, Ph.D. et al.

3. Výuka v klinických ročnících
Simulační výuka, logbook
doc. MUDr. Tomáš Grus, Ph.D.
MUDr. Mikuláš Mlček, Ph.D.

4. Přijímací řízení
prof. MUDr. Jana Dušková, DrSc.

5. Výuka zahraniční paralelky a koncepce jejího rozvoje
As. MUDr. Eitan Brizman, BDS – odloženo pro nemoc

6. Koncepce výuky nelékařských oborů
Prof. PhDr. Michal Miovský, Ph.D.

7. Cooperatio
doc. MUDr. Petra Lišková, Ph.D.

8. Kampus Albertov
Ing. Ivan Mikula, Ph.D.

9. Studentské spolky I (SMČ, IFMSA)

10. Vztahy s nemocnicemi – ÚHKT a Revmatologický ústav
prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D.


11. Různé


Ad 1.

Děkan 1. LF UK prof. Vokurka informoval o termínu celodenního setkání kolegia, bude se konat dne

23. 4. 2021 v pátek (poté nebude KD dne 26. 4. 2021).

Děkan 1. LF UK prof. Vokurka uvedl, že se díky podpoře VFN a řediteli prof. Feltlovi připravuje očkování pedagogů, probíhá testování zaměstnanců 1. LF UK na Stomatologické klinice, děkan tímto poděkoval prof. Foltánovi.

Prof. Bělohlávek přednesl prosbu o výpomoc na II. interní klinice, kde potřebují cca šest mužů (studentů či pedagogů fakulty), kteří by zde pomáhali s těžkou prací s pacienty na ECMO. KD osloví kolegy z Ústavu tělovýchovy.
Byla vytvořena pracovní komise k posouzení investic 1. LF UK.
Děkan prof. Vokurka požádal proděkana prof. Kittnara, aby byly požadavky na úpravu poplatků AP postoupeny na RUK.

KD schválilo zápis zasedání 13. KD.


Ad 2.

Aktuální informace k situaci ve výuce přednesla proděkanka doc. Burgetová. Výuka je nyní omezena na výuku praktickou, fakulta se připravuje na očkování 5. a 6. ročníků VL a 5. ročníku ZUB, připravuje také očkování pro zahraniční studenty, kde jejich očkování komplikuje forma jejich zdravotního pojištění v ČR.
Opatření děkana k zahraničním stážím jsou přijata v rozšířené podobě.
Podařilo se vyjednat další licence Amboss, které jsou nabízeny zájemcům elektronicky.
Fakulta komunikuje s Národním akreditačním úřadem (NAÚ), kde vyjednává akreditace na žádost studentů o federální půjčky v USA a jedná také o uznávání vzdělání v ČR. Za 1. LF UK byli pro jednání s úřadem nominováni proděkani dr. Brizman a prof. Kittnar.
Bibliobox pro jednodušší vracení knihy bude instalován 13. 4. 2021, od dalšího dne bude v provozu.

UK zveřejnila anketu spokojenosti studentů s výukou, výsledky ankety bude řešit pedagogická sekce KD, která se sejde po Velikonocích.


Ad 3.
Výuku v klinických ročnících představil člen kolegia doc. Grus. Fakulta pokročila v optimalizaci výuky klinických oborů. Inspirovala se kanadským systémem CanMeds a také švýcarských výukovým modelem. Cílem je zlepšení znalostí, dovedností a postojů studentů. Fakulta v tomto duchu zvýší dotaci praktické klinické výuky v malých skupinkách (na klinikách i v simulacích).
Byl zahájen pilotní projekt ve výuce všeobecné chirurgie v 6. ročníku zahraničních studentů.
Výuka byla rozdělena na oblasti, které mají za cíl:

1. zlepšit technické dovednosti studentů,

2. zlepšit řešení klinických situací (zaznamenat a odreferovat stavy a diagnózy), tato výuka bude posunuta do 4. ročníku, v 6. ročníku bude vyučováno zlepšení klinických stavů na základě symptomů.

3. netechnické dovednosti.
Pro každý obor je připravován také seznam základních farmak, seznam práce s dokumentací (příjem, dekurs…). Postupně jsou požadované dovednosti vkládány do logbooku, kde jsou odlišeny dle místa tréninku (klinika, sim, trenažér), dle ročníku a počtu opakování.

Stav simulační výuky popsal MUDr. Mlček a představil povinný kurz chirurgie, který probíhá v rámci jednoho týdne. Cílem pilotu v 6. ročníku AP je celkově kompetentní absolvent. Kurz probíhal ve skupinách po deseti studentech. Ideální by byly skupiny menší. Je nutné zajistit náklady na kurz. Do dvou let by měl v každém ročníku simulační kurz odpovídající některému ze státnicových předmětů.

Děkan prof. Vokurka zdůraznil, že simulační výuka a její budoucí rozvoj je prioritní oblastí fakulty a bude vyžadovat investiční kroky. Jde o výukový trend v celé Evropě, nemocnice mají nedostatek pacientů, na nichž lze dostatečně studenty vyškolit a pro současné období se simulace jeví jako klíčové směřování. Fakulta bude nyní tento rozvoj řešit a podporovat.

Prof. Kittnar pochválil kolegy Gruse a Mlčka za desítky hodin práce na přípravu a start nového přístupu k výuce a informoval o pozitivní odezvě nejen studentů, ale i klinických učitelů. Ke koncepci proběhla diskuse (logbooky, význam pro vyučující i lektory z řad mediků). Doc. Grus uvedl, že simulační výuka neznamená potlačení klíčových fází klinické výuky s pacienty.

Prof. Bělohlávek uvedl, že simulační výuka je komplementární část výuky, fakulta pokračuje v klasické klinické výuce a simulace dodají studentům větší možnosti a sebevědomí.

MUDr. Mlček doplnil, že budou nyní potřeba finanční náklady na lektory a spotřební materiál. Další náklady na rozvoj lze řešit dotačními prostředky, v této oblasti je třeba začít jednat už nyní.


KD se shodlo na uskutečnění předloženého záměru, do něhož bude fakulta investovat.


Ad 4.
Stav přijímacího řízení přednesla proděkanka prof. Dušková, která představila harmonogram příjímacího řízení pro ak. rok 2021/22. Dne 6. 4. 2021 bude oznámeno přijetí uchazečům, kteří splnili podmínku přijetí bez příjímacích testů díky vynikajícímu středoškolskému prospěchu (do 1,15 u všeobecného lékařství (VL). Tuto podmínku splnilo 623 uchazečů o studium VL a 17 uchazečů o navazující Mgr. studium Adiktologie. V tuto chvíli se přijímají také žádosti o bonifikaci z matematiky. V 1. pol. dubna osloví pracoviště nominanty do zkušebních komisí, ty jsou sestavovány v květnu. Na prezenční přijímací řízení bude potřeba minimálně 40 poslucháren. Termíny přijímacích řízení jsou: 15. 6. 2021 – přijímací řízení pro nelékařské programy, 16. 6. 2021 pro VL i ZL. Náhradní termín pro všechny programy bude upřesněn (25. nebo 28. 6.).

Návrh podmínek přijímacího řízení 2022/23 bude muset KD projednat ještě v dubnu 2021. Prof. Dušková navrhla změnu u přijetí uchazečů o studium VL bez přijímací zkoušky, nově budou v tomto ak. roce přijati všichni do průměru 1,10 při splnění i ostatních podmínek jako v současnosti. Seznámila KD s harmonogramem a postupem při schvalování podmínek. Prof. Dušková představila návrh počtu přijímaných studentů, zvýšení je po dohodě s prof. Foltánem u zubního lékařství AP (30 studentů).

Vedoucí OVT RNDr. Štuka uvedl, že pokud epidemická situace umožní počet studentů v jedné místnosti, lze konat přijímací řízení prezenčně. Technicky lze ale vyřešit všechny varianty. Bude-li třeba snížit počty uchazečů v posluchárně, pak by přicházel v úvahu ještě termín dodatečný 18. 6. 2021.
As. MUDr. Vejražka uvedl, že rozhodnutí o formě přijímacího řízení musí být známé do nejpozději do konce dubna 2021.
Prof. Dušková požádala o připomínkování tabulky podmínek na příštím KD.

Děkan prof. Vokurka požádal o projednání návrhů na celodenním zasedání KD 23. 4. 2021.


Ad 5.

Výuka zahraniční paralelky a koncepce jejího rozvoje, o které KD informuje proděkan as. MUDr. Brizman je odloženo pro nemoc.

Děkan prof. Vokurka přesunul bod na celodenní zasedání KD dne 23. 4. 2021 s koncepčními písemnými materiály.


Ad 6.
O koncepci výuky nelékařských oborů informoval KD proděkan prof. Miovský. Jde o koncepci na další sedmileté (třetí navazující) období pro roky 2021–2028. Představil přehled pěti současných nelékařských programů, u dvou z nich je vzdělávání ve všech stupních – Bc., Mgr., i Ph.D. zatím takto adiktologie, nutrice. U Bc. programů je společný kmen. Kapacita kmene vychází z kapacity za všechny nelékařské obory. Kapacita kmene činí přibližně max. 130 studentů (prezenční forma studia) a dále 120 studentů (kombinovaná forma studia). V dalším výhledu pak doporučujeme tuto kapacitu prezenční formy nadále zachovat a posilovat již dále pouze kapacitu v kombinované formě, kde je velká rezerva a kde současně bude možné toto posilování adekvátně kompenzovat všem pracovištím také mzdově. Zájem uchazečů o obory je velmi slušný. Informace k jednotlivým nelékařským oborů jsou přílohou tohoto zápisu.

Proděkan prof. Miovský zhodnotil také vědu nelékařských oborů, která je u části z nich na úrovni srovnatelné s lepším fakultním průměrem a některé ze skupin produkují hodnotné publikace, včetně publikací v Q1 časopisech. Pro část nelékařských oborů je však samozřejmě problém dosáhnout alespoň průměrných výsledků a bude předmětem další strategie dosáhnout u těchto slabších oborů na lepší výsledky.

Proběhla obsáhlá diskuze nad případným obnovením studijního programu všeobecná sestra (prof. Feltl, prof. Šedo, doc. Zlatohlávek, prof. Miovský, prof. Bělohlávek, prof. Betka, ing. Soubustová, prof. Dušková):
Prof. Feltl uvedl, že VFN vznik podporuje, základem je ale aktivní garant.

Proděkan prof. Šedo sdělil, že je třeba vzít v potaz, že sestry po výuce nenastupovaly do zdravotnictví, kapacita pracovišť by se musela navýšit, je to problematické, eviduje odpor u klinických kolegů. Potřeba ekonomické rozvahy a zodpovězení otázky, zda výuka povede k prosperitě fakulty a její produktivitě.

Proděkan doc. Zlatohlávek informoval, že na klinikách je naopak silná podpora, stejně jako ze strany UK. Výuka by probíhala v rámci kmene, převážně ve VFN. VFN by mohla podpořit studium smluvním stipendiem.

Prof. Miovský vnímá jako doporučeníhodný model programu porodní asistence a velmi motivovaného garanta prof. Pařízka.

Předseda AS 1. LF UK prof. Betka upozornil, že řada absolventek nenastoupí do oboru, dále na kliniky mimo VFN.

KD bere materiál na vědomí a ohledně nových oborů povede další jednání k rozhodnutí dle termínů uvedených v předloženém materiálu.



Ad 7.

Proděkanka doc. Lišková představila vývoj programu Cooperatio, harmonogram přípravy a uskutečňování projektu je nyní ve fázi vypořádání připomínek jednotlivých fakult, na nichž se 1. LF UK s ostatními LF shodla. Následovat bude přihlašování fakulty do jednotlivých oborů, termín přihlášení je 28. 4. 2021.

Děkan prof. Vokurka uvedl, že se děkani fakult shodli, aby klíčovou roli v rozhodování měli nadále děkani fakult. Úkolem 1. LF UK je přihlásit se k oblastem a poté navrhnout kandidáty (ti budou schvalováni vědeckými radami).
Proděkan prof. Klener dodal, že v rámci národního hodnocení vznikla hodnotící zpráva, s jejíž metodikou a výsledkem nebyla 1. LF UK spokojena. Fakulta proto oslovila garanty nehodnocených oblastí a po přehodnocení se úspěšnost 1. LF UK v hodnocení v řadě oborů zlepšila. Zpráva je přístupná na isveda.cz

KD vzalo informace na vědomí.


Ad 8.
Vývoj projektu Kampus Albertov referoval na KD člen kolegia Ing. Mikula. Projekční práce projektu běží dle harmonogramu, nejvyšší časový skluz má dořešení financování. Jedna ze dvou částí kampusu Albertov bude Biocentrum s počtem 810 zaměstnanců a 410 studentů. Biocentrum má 38 tisíc metrů čtverečních, 5 podlaží, modulární systém laboratoří, bude zde několik poslucháren pro desítky posluchačů a seminárních místností pro cca 25 osob. Nově je kampus koncipován částečně jako výukový projekt. Z šesti hlavních vědeckých programů na 4 participuje 1. LF UK. Odhad provozu Biocentra pro 1. LF UK je cca 30 milionů ročně.

Aktuální úkoly projektu jsou zajištění financování z fondů EU a další…Budou se revidovat potřeby jednotlivých výzkumných skupin a bude se také aktualizovat vybavení Biocentra. Vyjasnit se musí uspořádání a správa centra. 1. LF UK by měla vybrat skupiny a vědecké směry, které budou v Biocentru působit.
Děkan prof. Vokurka navrhl poradní skupinu pro další úkoly spojené se vznikem kampusu Albertov ve složení: Ing. Mikula, prof. Kittnar, prof. Klener, doc. Lišková, prof. Šedo.

Diskuze KD nad ekonomickou udržitelností projektu pro 1. LF UK a závazky fakulty.

KD vzala materiál na vědomí.


Ad 9.

Představily se dva studentské spolky – SMČ a IFMSA.
Andrea Kreisová, předsedkyně Spolku mediků českých KD sdělila, že v současné epidemii nelze jejich aktivity pořádat.
Lokální prezident na 1. LF UK IFMSA Tomáš Buňa uvedl, že spolek spolupracuje na výjezdech studentů na stáže, letos vyjelo cca 60 studentů na klinickou nebo vědeckou stáž. Do budoucna očekává také příjezd zahraničních studentů. IFMSA natáčí podcasty, výuková videa, přednášky. Novým projektem jsou klinické kazuistiky, ale spolek čeká na možnost prezenční formy. Do projektu chirurgické šití pro studenty AP zapojili lektory z AP. Chystají se opět na doučování. Studenti 1. LF UK se dostali v IFMSA do národních koorodinátorských pozic.


Ad 10.
Členka kolegia prof. Vašáková představila vztahy 1. LF UK s ÚHKT a Revmatologickým ústavem.

ÚHKT učí v poměrně velké míře, mají vlastní grantovou politiku. Spolupráce se nabízí v oblasti extrakurikulární práce v laboratoři (pro pre- i postgraduální studenty).

Revmatologický ústav spolupracuje s fakultou na grantech, v Progresu.
Na obou pracovištích mají vyučující ve velké míře velmi malé fakultní úvazky.


Ad 11. Různé
Bez připomínek.


Další zasedání KD proběhne dne 12. 4. 2021 ve velké zasedací místnosti děkanátu od 13:00.

Dne 29. 3. 2021
Zapsala Petra Klusáková, DiS.
Oddělení komunikace

 

Hodnocení: spravovat