Klinické studie v zemích českých

Celosvětově jsou ročně objeveny tisíce slibných látek a provedeny desetitisíce preklinických a klinických studií. Jen nepatrný počet z testovaných léků ale nakonec zamíří do praxe. Vývoj každého z nich trvá 10–15 let a stojí 1–5 miliard dolarů. Už samo provedení klinické studie ale přináší prospěch všem zúčastněným pacientům, zdravotníkům i výzkumníkům.
„Z 2250 studií, které v současnosti běží v celé Evropě, se do ČR ročně dostane na 400. Do nich se u nás ročně nabírá mezi 8000 až 10 000 pacientů. V běžících studiích v současné době může ČR mít lehce nad 20 000 pacientů. Lékařů, kteří se do nich zapojují, jsou u nás tisíce,“ upozornil Mgr. Jakub Dvořáček, MHA, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP), během dalšího dílu diskusního cyklu MEDialogy pořádaného 1. LF UK v Praze.

Více ZDE

AM Review/29. 3. 2016