1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
zuzanam| tisk | spravovat

Jamaica

           Jméno: Milada Královcová

           Fakulta a ročník: 1.LF, 3. ročník

           Cílová země a organizace: Jamajka, JAMSA

           Město: Kingston

           Nemocnice a oddělení: Department of Community health and psychiatry (Family medicine)

Jak bych hodnotil/a stáž z hlediska odborného: Cca 2 týdny jsem strávila v ordinaci Dr. Kristen Smith, kde jsem měla možnost být u odebírání anamnéz a pozorovat další vyšetřovací postupy jak u dětí (od kojeneckého věku), tak u dospělých. Poté jsem se 2 týdny účastnila přednášek a seminářů se studenty ze závěrečného (5.) ročníku a navštívila jsem s nimi několik klinik. Vzhledem k tomu, že jsem se kromě „propedeutik“ do té doby neměla možnost setkat s praxí, byly tyto zkušenosti pro mě zajímavé.

Co je asi největší rozdíl oproti našemu prostředí:
Lékaři jsou velice manuálně zruční, mnohdy zastanou i práci, kterou u nás dělají sestry. Ovládají výborně fyzikální vyšetření - nemají možnost rutinně využívat pro nás již samozřejmé diagnostické zobrazovací metody. Téměř každého pacienta vyšetřují také otoskopem a oftalmoskopem. Anamnézu odebírají do velkých detailů, na každého pacienta mají dostatek času.

Jak vypadalo ubytování a strava:
Vzhledem k chybě, která se vinou předchozí kontaktní osoby vyskytla v mých „exchange conditions“, byly záležitosti ohledně ubytování trochu problematické, tzn. 2 týdny jsem bydlela na koleji (jednolůžkový pokoj), týden u kontaktní osoby a zbytek pobytu u hostitelské rodiny – nicméně všude bylo čisto, podmínky v rodině více než komfortní (i u kontaktní osoby jsem mohla využívat bazén apod.) Strava dosti kořeněná, ale velice chutná.

Jak bylo postaráno o společenský program:
Kontaktní osoba mě na začátku provedla všemi důležitými místy, s ostatními studenty jsme byli na společné večeři. Další kulturní program jsme si většinou zařizovali a domlouvali se studenty mezi sebou, kontaktní osoba se však vždy zajímala o náš program a snažila se nám poradit, co bychom mohli navštívit a vidět.

Co určitě doporučuji vidět/navštívit:
Jamajská příroda rozhodně stojí za vidění – nádherné květiny a rostliny v Blue Mountains a nejen tam, Dunn’s River Falls, Blue Lagoon, krokodýli v Black River Safari, Rio Grande Rafting, nádherné pláže a azurové Karibské moře zejména v Negrilu, to vše ve spojení s výborným jídlem a pitím v rytmu reggae nemá chybu!

Co se mi na stáži nelíbilo:
Jamajka je dosti drahá země, ale nepředpokládané vyšší výdaje (vzniklé také díky chybě v „exchange conditions“, které chybně poslala předchozí kontaktní osoba), celkový dojem rozhodně nekazí.

Doporučuji jet na tuto stáž ano/ne a případně proč: Každá stáž v zahraničí je zkušeností a ověřením schopností postarat se sám o sebe v cizí zemi, překonat jazykovou bariéru, a tím pro mě šestitýdenní pobyt na Jamajce rozhodně byl. Nevyjímaje nově nabyté postřehy z medicínské oblasti a kamarády z celého světa. Pominu-li náročnější finanční výdaje, každému můžu tuto zemi a zkušenost doporučit!

K


Za obsah této stránky odpovídá: Oddělení vnitřní komunikace , SMČ . počet zobrazení: 4341 poslední aktualizace: pe.aneta, 30.11.2010
Hodnocení: (hodnotilo 54 uživatelů) Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.
zavřít