1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
zuzanam| tisk | spravovat

Italy

Jméno:          Vladislava Jeřábková

Fakulta a ročník: 1.LF UK, 4.ročník

Cílová země a organizace: Itálie - SISM

Město: Messina

Nemocnice a oddělení: Poloclinico G. Martino – Obecná chirurgie

 

Jak bych hodnotil/a stáž z hlediska odborného a co je asi největší rozdíl oproti našemu prostředí:

Letos v srpnu jsme se zúčastnila stáže v Messině na Sicíli. Sešlo se tu asi 60 studentů z 20 zemí světa. Stážovala jsem na oddělení obecné chirurgie, kam nás docházelo 8. Vzhledem k prázdninovému provozu kliniky (málo pacientů, málo lékařů) jsme bohužel neměli příliš příležitostí k získání nových zkušenost. Lékaři však byli ochotní a snažili se nám ukázat maximum. Měli jsme šanci porovnat místní zvyklosti na operačním sále i na oddělení. A dostali jsme možnost asistovat při operacích. Zvláštností bylo např. nevyužívání služeb zdravotních sester, používání jiných technik a postupů, vyčkávání s operacemi nebo to, že jsme se nemuseli převlékat na sál. Někteří lékaři uměli anglicky výborně, někteří špatně, takže s komunikací byl někdy problém. Vyplatí se mít znalost italštiny nebo se „držet“ studentů, kteří italsky rozumí.

 

Jak vypadalo ubytování a strava:

Ubytovaní jsme byli na koleji vzdálené asi 30 minut pěšky od nejbližší tramvajové zastávky. Pokoje byli čisté, hezky zařízené. Jednalo se o apartmány pro 3 nebo 5 osob (pokoj pro 1 osobu+pokoj pro 2 osoby+2 koupelny+1kuchyň+1balkón). Strava zajištěná nebyla,ale dostali jsme kapesné tak vysoké (480euro), že pokrylo i výlety a nakupování. J Proto jsme se chodili najíst do restaurací nebo jsme nakupovali v supermarketech. Těch bylo poměrně málo, výběr byl omezený, ceny o něco vyšší než u nás. Díky zařízené kuchyni, jsme si mohli i vařit.

Jak bylo postaráno o společenský program a co určitě doporučuji vidět/navštívit:

Společenský program byl bohatý. Italští studenti pro nás zorganizovali dva víkendové výlety (Pizza Armerina, Agrigento, Taormina, Alcantara) a starali se i o večerní program (oslavy svátků, party na pláži, prohlídka města, návštěva sicilské restaurace). O zábavu jsme se ale postarali i sami např. pořádání večírků s ochutnávkou národní kuchyně, cestování po Sicílii(Etna, Lipary, Vulcano, Stromboli, Sirracusa, Cefalú, Milazzo) pláže, posezení s kytarou, grilování…

Doporučuji jet na tuto stáž ano/ne a případně proč:

Nejlepší bylo seznámení se spoustou nových lidí, díky tomu jsme si mohli popovídat i o zdravotnictví a vzdělávacích systémech v zahraničí, procvičit si jazyky a získat dobré přátele. Musím se přizna,t že jsme měla ze stáže velké obavy,ale nakonec to byl měsíc plný skvělých zážitků. Stáž proto vřele doporučuji, moc se nám tam líbilo.

 


Za obsah této stránky odpovídá: Oddělení vnitřní komunikace , SMČ . počet zobrazení: 4137 poslední aktualizace: zuzanam, 08.12.2008
Hodnocení: (hodnotilo 24 uživatelů) Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.
zavřít