1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
mary.jane| tisk | spravovat

Itálie

Italy – Bologna – July 2007

 

Byla jsem přijata do Bologni, ačkoliv to nebyla moje destinace 1.volby. Jak jsem později zjistila, v Bologně sídlí italský NEO, takže všechny AFs putují nejprve tam – a tam již několik let sídlí LEO, který si podle fotek vybírá, které dívky přijme (v posledních letech tam podle vyprávění nebyl přijat snad žádný kluk). A tak se snadno stane, že jste přijati do Bologni, aniž byste si o ní žádali…

 

Doprava do Bologni:

Do Bologni můžete letecky – nejbližší mezinárodní letiště je v Miláně – a odtud vlakem, nebo dalším letadlem přímo do Bologni. Další možností jsou mezinárodní autobusové linky (Praha-Bologna cca 15h).

 

Bologna:

Bologna leží ve střední Itálii, v kraji Emilia-Romagna. Má asi 400tis. obyvatel. Je to krásné historické město, plné středověkých památek. Sídlí tam nejstarší univerzita v Evropě. Zároveň má Bologna celkem výhodnou pozici pro cestování po střední a severní Itálii.

Pro Bolognu jsou typické dvě šikmé věže Asinelli a Garisenda, které byly postaveny ve 12.století. Na tu vyšší z nich, která má asi 100metrů, se dá vylézt a je odtud opravdu krásný výhled. Dalším typickým znakem jsou podloubí – v centru se opravdu deště bát nemusíte.

Je to univerzitní město, takže kromě srpna, kdy jsou prázdniny, je město plné studentů a večer to tam opravdu žije. Celý červenec bylo na hlavním náměstí „letní kino“ – každý den promítali od 22h filmy (bohužel nejčastěji italské).

Velkou nevýhodou Bologni je, že se není kam chodit koupat… Celý měsíc tam bylo děsné vedro a nejbližší plavečák byl víc jak půl hodiny chůze od nemocnice - nebyl nic moc a vstupné 6,50 - a tak jsme raději čas od času vyrazily k moři.

Specialitou Bologni je, že po 22.hodině se nesmí venku volně popíjet alkohol. V praxi se to moc neřeší, akorát jsou ve všech klubech bodyguardi, kteří hlídají, abyste si s sebou ven náhodou neodnesli něco k pití.

 

Cestování po Itálii:

V Itálii nenajdete dálkové autobusy – všichni cestují vlakem. (www.trenitalia.it) Nelze bohužel uplatnit žádné studentské slevy, ani slevy za zpáteční jízdenky. Nejlevnější cestování je vlaky typu Regional a Esspreso.

Já osobně jsem navštívila Řím (už po několikáté, přesto jsem byla opět nadšená), Florencii (krásné a slavné památky, ale na můj vkus příliš mnoho turistů), Veronu (krásné městečko, jako stvořené pro romantické procházky…), Parmu, Modenu, Cinque Terre (pět vesniček na útesech západního pobřeží - nádhera) a Riccione.

 

Nemocnice:

Byla jsem přijata na odd. Plastické chirurgie ve fakultní nemocnici Santa Orsola. Většinu času jsem trávila na sále, ale podívala jsem se i na oddělení a pravidelně každý čtvrtek jsem chodila do ambulance na kontroly a příjem pacientů (můj tutor byl zaměřen především na VVV, takže většinu pacientů tvořili mimina s rozštěpovými vadami). Tu a tam jsem byla pozvána i na operace na soukromé klinice estetické chirurgie, kam můj tutor dojížděl. Začínala jsem tedy každý den v 8h a končila jsem podle toho, jak jsem chtěla.

Všichni doktoři mluvili plynně anglicky, i když většina z nich nerada. Můj tutor byl sice velmi přátelský a vstřícný, ale zároveň velmi zaneprázdněný… Čas od času pořádal pro mladé doktory (Specializzando) semináře – kvůli mně v angličtině. Byly velmi zajímavé.

 

V Itálii není zvykem, aby studenti byli v kontaktu s pacienty – studenti nesmí asistovat při operacích ani jakkoli pacienty vyšetřovat, protože si to pacienti nepřejí. Takže pokud chcete získat nějaké praktické dovednosti, raději si zvolte jinou zemi.

Já jsem naštěstí byla ve skupině s mladými doktory, takže mě ke konci pobytu nechali u několika operací asistovat.

 

Ubytování:

Do Bologni jsme byly přijaty čtyři, ale obvykle přijímají méně studentů. Bydlely jsme přímo v nemocnici, v pavilonu dermatovenerologie. Náš pokoj vypadal téměř jako klasický nemocniční třílůžák – 3 postele, skříně, umyvadlo, stůl, lednice. WC a sprcha na chodbě, žádná kuchyň. No vskutku žádná sláva, ale měsíc se tam dal bez problémů přečkat.

Na druhou stranu jsme bydlely velmi blízko centra a nikdo nás nehlídal, takže u nás přespávalo plno kamarádů, co nás přijeli navštívit.

Bydlela jsem s mexičankou a španělkou a vedle na jedňáku bydlela turkyně.

 

Strava:

Na obědy jsme chodily do nemocniční menzy a večeře jsme měly vlastní – dostaly jsme kapesné 130e. Hned vedle nemocnice byl supermarket Coop, kde se dalo nakoupit za celkem přijatelné ceny. Jinak v restauraci se najíte tak za 10-15e, levnou pizzu seženete za 5-7e. Pivo koupíte malé za 3,50 a střední (0,33l) za 4,50. Víno minimálně 5e/sklenička.

 

Závěrem:

Pokud si chcete procestovat Itálii, tak tam určitě vyražte na stáž, ale pokud možno někam poblíž moře – jinak se to vedro nedá vydržet… Dobře zvažte, na jaké se budete hlásit oddělení, protože většina pacientů, na rozdíl od doktorů, anglicky nemluví, tak abyste z toho vůbec něco měli. Navíc nečekejte, že vás nechají si něco prakticky vyzkoušet – to jen výjimečně. Spíš se přichystejte na to, že celou stáž prokoukáte…

Italové jsou sice na první pohled velmi přátelští, ale to obvykle jen do té doby, než od nich budete něco potřebovat…


Za obsah této stránky odpovídá: Oddělení vnitřní komunikace , SMČ . počet zobrazení: 8069 poslední aktualizace: josmart, 21.09.2010
Hodnocení: (hodnotilo 78 uživatelů) Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.
zavřít