Informace pro média

zburi 26.04.2016

Profesor Aleksi Šedo povede 1. lékařskou fakultu UK další čtyři roky

61590Akademický senát 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze zvolil na svém mimořádném zasedání 25. dubna 2016 kandidátem na děkana 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze dosavadního děkana a jediného uchazeče prof. MUDr. Aleksiho Šeda, DrSc.

zburi 20.04.2016

Křest knihy Onkologická imunologie

61404Publikaci Onkologická imunologie pokřtili ve Fausťáku v úterý 19. dubna 2016 rektor Univerzity Karlovy profesor Tomáš Zima a ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice Mgr. Dana Jurásková. Hlavní autorkou knihy, která je společným dílem řady odborníků, je docentka Eva Závadová z Onkologické kliniky 1. LF UK a VFN. Pro dobrou náladu zahrál DIXIELAND přátel 1. LF UK.

zburi 15.04.2016

Život a smrt Karla IV. na slavnostním semináři v Anatomickém ústavu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy

1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy a Kardiologie pro děti a dorost, s.r.o., zvou laiky i odborníky na multioborový slavnostní seminář O životě a smrti Karla IV. uspořádaný u příležitosti 700. výročí narození Otce vlasti. Seminář se uskuteční 21. dubna 2016 od 15.30 ve velké posluchárně Anatomického ústavu 1. LF UK, U nemocnice 3, Praha 2. Jde o unikátní projekt bez grantové podpory.

zburi 13.04.2016

Odborníci: Regulace spotřeby tabáku může přinést ČR nejméně půl miliardy úspor

61268Závislost na tabáku je nemoc. V České republice jí trpí přibližně 2,2 milionu lidí a ročně kvůli ní předčasně zemře kolem 16 tisíc pacientů, kteří vinou kouření ztratí v průměru 15 let života. „Přitom dobré zákony kontroly tabáku nejen sníží prodej cigaret, a tím i devastující vliv na zdraví obyvatel dané země, ale přinesou užitek i pro její ekonomiku. Vysoké zdanění, nekuřácké veřejné prostory, zákaz reklamy a sponzorování, velká obrázková varování – to všechno je účinnou prevencí kouření,“ říká vedoucí Centra pro závislé na tabáku z III. interní kliniky – kliniky endokrinologie a metabolismu 1. LF UK a VFN, doc. MUDr. Eva Králíková, CSc.

zburi 11.04.2016

Urologové 1. LF UK a VFN provedli jubilejní pětistou operaci, při níž laparoskopicky odstranili prostatu postiženou zhoubným nádorem

Karcinom prostaty je nejčastější nádorové onemocnění u mužů a po karcinomu plic druhá nejčastější příčina úmrtí z onkologických diagnóz. V České republice, i díky zlepšené diagnostice, pacientů s tímto onemocněním přibývá. Odstranění prostaty dokáže většinu pacientů s lokalizovaným onemocněním vyléčit. Jubilejní pětistá laparoskopická operace prostaty na Urologické klinice 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze se uskutečnila během kurzu s přenosem 3D laparoskopických operací mimo operační sál, který se konal dnes 11. dubna 2016.

zburi 07.04.2016

Trénink na simulátorech je zásadní pro výuku lékařů

61217Unikátní Centrum lékařských simulací pro pregraduální výuku studentů lékařství a příbuzných oborů slavnostně otevřela 6. dubna 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze. Pracoviště, jež 1. LF UK po roce pilotního provozu rozšířila do nynější podoby, je jedním z nejlépe vybavených výukových center svého druhu v ČR. Ročně jím projde více než 700 studentů fakulty.

mfial 15.03.2016

Rektor a děkan pokřtili publikaci Anatomie 3

60520Rektor Univerzity Karlovy prof. Tomáš Zima a děkan 1. lékařské fakulty UK prof. Aleksi Šedo pokřtili ve středu 10. března 2016 publikaci Anatomie 3 prof. Radomíra Čiháka. Slavnostního křtu se kromě hlavního autora zúčastnili i spoluautoři prof. Rastislav Druga a prof. Miloš Grim.

zburi 29.04.2016

MEDialogy Klinické studie v Čechách

60805Klinická hodnocení léčiv, tedy systematické testování léčivého přípravku na pacientech či na zdravých dobrovolnících jsou nedílnou součástí vývoje nových léčiv. Nejčastěji je organizují výrobci léčiv, bývají rovněž součástí výzkumných záměrů akademických pracovišť. Jejich cílem je prokázat a ověřit léčivé účinky přípravku a zjistit jeho nežádoucí účinky. Ve světě se ročně objeví tisíce slibných látek a provádějí se desetitisíce preklinických a klinických studií, ovšem jen velmi malá část z testovaných léků je nakonec zavedena do praxe. Vývoj nového léku trvá mnoho let a stojí miliardy dolarů. Avšak už i samotné provádění klinických studií přináší prospěch všem zúčastněným – pacientům, zdravotníkům i výzkumníkům.

Za obsah této stránky odpovídá: Oddělení komunikace . počet zobrazení: 74651 poslední aktualizace: 27.06.2017