Informace pro média

zburi 16.11.2016

Podávání léku na rezistentní vysoký tlak je účinnější než léčba přerušením nervové tkáně kolem ledvin

Vědecký tým 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze ve spolupráci s kolegy z několika dalších institucí zjistil, že rezistentní vysoký krevní tlak je efektivnější léčit lékem spironolaktonem, než využívat destrukce nervové tkáně kolem ledvin, tedy metodu tzv. katétrové renální denervace (RDN).

zburi 31.10.2016

1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy se připojí k Týdnu vědy a techniky interaktivní výstavou Medicína v simulacích

65898Monitorování dechu, pulsu, tlaku, okysličení krve i EKG si budou moci vyzkoušet na modelu i na vlastní kůži návštěvníci interaktivní výstavy Medicína v simulacích aneb Pojďte s námi až za hranice sebe sama. Pořádá ji 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy jako součást Týdne vědy a techniky v budově Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze ve dnech 7. 9. listopadu 2016 od 10.00 do 18.00 hodin.

mfial 03.01.2017

Cenu Technologické agentury získal za výzkum materiálu pro kloubní náhrady prof. David Pokorný

65609Technologická agentura ČR ocenila tým prof. MUDr. Davida Pokorného, CSc., z Ortopedické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Motol za výzkum materiálu pro kloubní náhrady – ultravysokomolekulárního polyetylénu (UHMWPE). Projekt zvítězil jako nejlepší v kategorii Řešení pro kvalitu života. Na slavnostním večeru Dne TA ČR 20. října 2016 v Národním muzeu v Praze obdržel i Cenu budoucnosti na základě hlasování přítomných čestných hostů.

zburi 19.10.2016

Kmenové buňky v Čechách

65525V poslední době vyvolává ve veřejnosti mnoho rozporuplných emocí léčba některých chorob prostřednictvím kmenových buněk. Řada subjektů nabízí léčbu široké škály neduhů kmenovými buňkami na komerční bázi (od bolestí hlavy, obnovy chrupavek přes omlazení organismu, lepší růst vlasů až po léčbu neurodegenerativních onemocnění) apod. Zatímco v nemocných vzbuzuje často falešné naděje, odborné kruhy je většinou zavrhují a považují spíše za výdělečný obchod.

zburi 20.09.2016

Nepodceňujte prevenci v urologii – včasná diagnóza znamená úspěšnější léčbu nádorů močového měchýře i mužské inkontinence

65125Tradiční Urologický týden pořádaný z iniciativy Evropské urologické asociace (EAU) si klade za cíl lokální osvětu a podporu prevence a léčby závažných urologických onemocnění. Letos připadá na 26.–30. září. V České republice a na Urologické klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze se věnuje zvláště tématu nádorů močového měchýře a opomíjenému problému – mužské inkontinenci (úniky moči).

zburi 08.09.2016

Aplikace v telefonu poslouží k odvykání kouření i v Česku

Speciální aplikaci pro mobilní telefony, která má sloužit jako pomocník pro odvykání kouření, testuje nyní výzkumný tým Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Program, který vyvinuli vědci v Norsku a kde již s úspěchem funguje, nyní přizpůsobují českým podmínkám a zkoumají v pilotní studii. Vedoucí týmu Mgr. Adam Kulhánek představí dosavadní výsledky na 5. Evropském kongresu duševního zdraví, který se koná v Praze 14. až 16. září 2016 a je věnován problematice závislostí.

zburi 19.08.2016

Výzkum: Osvětové akce v rámci Světového dne diabetu mají praktický dopad na zdraví účastníků

64221Studentka 1. lékařské fakulty UK Kristýna Kučerová spolu s kolegy zpracovala výsledky získané při osvětové akci v šesti českých městech v listopadu 2015 u příležitosti Světového dne diabetu. Lidé si mohli nechat na stáncích změřit hodnoty cukru v krvi (glykémii), krevní tlak, tělesný tuk i obvod pasu. Pokud údaje nebyly v normě, studenti jim doporučili návštěvu lékaře. Výzkumný tým využil výsledky měření tělesných parametrů účastníků doplněné o odpovědi na další otázky. Analýza se týkala dat od 526 lidí v průměrném věku 53,2 let. Článek s výsledky byl publikován v červnu 2016 v prestižním časopise Diabetes Research and Clinical Practice.

zburi 02.08.2016

Ústav soudního lékařství a toxikologie 1. LF UK a VFN je kompletně opraven

64125Ústav soudního lékařství a toxikologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (ÚSLT), v němž se kromě výuky studentů medicíny provádějí zdravotní a soudní pitvy a s nimi související vyšetření, se dočkal kompletní rekonstrukce. „Postupně byly ve třech etapách zmodernizovány pitevny, posluchárny, pracovny, laboratoře i prostory pro uložení zemřelých. ÚSLT sídlící na Albertově nyní patří k nejmodernějším zařízením svého druhu v ČR,“ uvedl děkan 1. lékařské fakulty prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc.

Za obsah této stránky odpovídá: Oddělení komunikace . počet zobrazení: 71264 poslední aktualizace: 18.04.2017