1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
zuzanam| tisk | spravovat

Řecko 2008

Závěrečná zpráva o průběhu klinické stáže SCOPE-IFMSA, Atény 2008

 

Od 1.9. do 30.9. 2008 jsem se zúčastnila klinické stáže organizované IFMSA v Hippokratin General Hospital na oddělení kardiologie (1st department of cardiology Athens University school of medicine). Toto pracoviště sestávající z ambulancí, lůžkového oddělení (40 lůžek), koronární jednotky a katetrizační laboratoře je na dobré úrovni, a to jak po stránce technické, tak personální. Personál byl vstřícný nejen k nám zahraničním studentům, ale také k pacientům a jejich příbuzným. Ti byli na pokojích lůžkového oddělení téměř neustále přítomni, pomáhali nemocným, doprovázeli je na vyšetření, atd. Komunikovala jsem částečně v řečtině, ale hlavně v angličtině.

            Byla jsem přítomna na vizitách, při vyšetřování pacientů, při echokardiografii, také u angiografií, atd. Sama jsem odebírala anamnézu, prováděla fyzikální vyšetření pacientů, měřila tlak, EKG, atd. Mým tutorem byl As. Prof. Vavouranakis. V nemocnici jsem byla v pracovní dny od 8:30 do cca 14:00.

            Ubytování a strava (obědy a večeře v menze) byla zajištěna tamější organizací IFMSA – HELMSIC. Bydlela jsem na kolejích EΣTIA v jednolůžkovém pokoji. Do nemocnice jsem chodila z důvodů značné nespolehlivosti aténské hromadné dopravy pěšky. Cesta trvala dvacet minut.

            Sociální program měl být zajištěn IFMSA, ale většinou jsme si ho zajišťovali spolu s dalšími zahraničními studenty (bylo nás celkem deset) sami. V Aténách jsme navštívili památky, muzea, galerie. O víkendech jsme podnikali výlety. “Passo” – studentská karta – nám umožnila vstup zdarma do většiny muzeí a také slevu na dopravu.

            Celkově stáž proběhla bez komplikací, byla jsem velmi spokojená. Měla jsem možnost poznat zajímavé lidi, organizaci zdravotní péče, pracovní a hlavně lidský přístup tamějších lékařů. Také jsem si procvičila řečtinu. Byla to velice zajímavá a užitečná zkušenost.

 

V Kosticích dne 30.10. 2008

Jitka Špániková


Za obsah této stránky odpovídá: Oddělení vnitřní komunikace , SMČ . počet zobrazení: 4211 poslední aktualizace: pe.aneta, 30.11.2010
Hodnocení: (hodnotilo 22 uživatelů) Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.
zavřít