1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
zuzanam| tisk | spravovat

Egypt 2008

Zúčastnil jsem se IFMSA stáže v Egyptě. Původně při posílání svého motivačního dopisu a výběru míst, ve kterých bych chtěl strávit svůj pobyt jsem město Tanta neměl. Tamní koordinátoři si zřejmě rozdělují studenty podle toho jak kdo a kdy má čas. Obor,který jsem měl původně v hledáčku mi také změnili, ale nijak mě to nevyvedlo z míry, jelikož jsem tam jel především za zkušenostmi a poznáním tamního kraje, než-li prozkoumat jenom určitou část medicíny. Nakonec jsem byl rád, že mě vzali na Interní medicínu, protože ta je v Egyptě na vyšší úrovni než chirurgie, kterou jsem původně chtěl. Doktoři na interně se také těší větší úctě než doktoři na chíře.

DOPRAVA: Letenku jsem koupil asi s měsíčním předstihem, ale i přesto mě stála obousměrná kolem12000 Kč od ČSA, když jsem nechtěl nikde přestupovat a letět přímo do Káhiry. Roli hraje každý den, takže je dobré, když si letenku seženete co nejdříve. Ušetříte spousty peněz. Zjistil jsem, že ČSA létají na noc a pro turistu, jakým jsem se cítil být i já, je celkem těžké přistát v půl třetí ráno na letišti v Káhiře, kde jsou miliony kšeftu chtivých Egypťanů. Jelikož jsem věděl,že turistu, který přijde poprvé, hned stáhnou o mnoho peněz, tak mi vystavili účtenku, na který byla přesně dohodnutá částka. Taxi mě dovezl na nádraží, ale poté co zjistil,že nemám požadovaných 10 Euro, ale pouze 50 Eurobankovku,se mu zablýskala očka,a řekl, že nemá nazpět a že 10 dolarů nechce. Vzal mě teda do nedaleké směnárny, asi 5 minut od vlakového nádraží. Za to si naúčtoval dvojnásobek toho,co jsem platil za předchozí cestu přes půl Káhiry. Takže jsem tam nechal ve tři ráno asi 20 Euro hned na začátek. Jelikož město Tanata je asi 100 km od Káhiry, jel jsem tam vlakem. Můžete vzít taxík, ale to si připravte přinejmenším 60 Euro. Další překvapení: první vlak odjížděl v 6, takže jsem v obavách přečkal s očima na stopkách 2 hodiny v restauraci na nádraží. Byl jsem rád, že ke mně někdo přišel a pomohl mi se zavazadly do vlaku. Byl jsem po probdělé noci dost vyčerpán. Můj vlak byl asi 30 m ode mě. „Pomocník“ si vyžádal dalíich 10 Euro v přepočtu. Ale byl jsem rád, že už se blíží cesta na moje místo. Přátelé,kteří se o mě měli starat, si mě vyzvedli na nádraží v Tantě a dopravili mě do hotelu taxíkem.

Asi bych doporučoval po této zkušenosti, být hodně obezřetný při příjezdu. Nebo si domluvit s někým,aby vás vyzvedlo přímo v Káhiře, mě se to nepodařilo i když jsem to původně zkoušel.

Turisté se dopravují převážně taxíky. Málo který má taxametr. Záleží jakou cenu si domluvíte předem. Na to musíte být velice důkladní. V Káhiře jsou taxíky za tolik jako u nás ty levnjší v Praze,ale opakuji, hodně záleží na to kolik si domluvíte. S taxametrem jezdí asi jenom jedna seriozní společnost. U ní jsem zaplatil asi za 45 minut jízdy v přepočtu 240 Kč. Takže nic hrozného. V Tantě mají jednotnou cenu 4 Egyptské liry –cca 15 korun- po celém městě, ale běda jestli vyjedete mimo. Zaplatíte hned 3x tolik. Vlak byl levný,asi tak 50 korun za 100 km v 2. třídě.

UBYTOVÁNÍ: Byl jsem ubytovaný v Hostelu s ostatními mladými doktory. Docela bída. Pokoj asi 3x3 metry. Spali jsme tam 2. Uvnitř byla lednička, rychlovazná konev, asi 4 skleničky, rotační  větrák a jedna skříň pro oba. Jako zahraniční studenti jsme měli tu výhodu, že jsme měli svůj vlastní záchod a sprchu. Ve sprše tekla voda tak, aby jste se mohli alespoň namydlit, teplá tekla málokdy,takže to spíš fungovalo jako osvěžení v horkých dnech. Pračka nic moc. Voda se dostávala z kohoutku, takže se pralo ve studené vodě. Sušák byl skládací, jako je v Čechách, ale když jsme ho rozložili v pokoji,tak už nebylo místo pro nic jiného. Matrace na posteli byla proležená, tak jak jsem to ještě nikdy v životě neviděl a nedalo se na ní spát. Zahrnuto bylo jenom prostěradlo  a povlečení na malý polštář.

DOPORUČUJI: Obrnit se velkou trpělivostí. Matraci jsem po 3 týdnech podložil asi 10 kartonama,abych vyrovnal prohlubeň uprostřed. Vzít si prostěradlo na přikrytí. Možná klapka na oči. Egypťané žijí celou noc, takže je všude světlo a ruch. Krom toho v ubytovně jsou všudy přítomné kočky, které v noci vyvádějí. Možná bych si vzal i špunty do uší. Ještě jsem zapomněl, že je tam budova rozdělená na část mužskou a ženskou a ti se navzájem nenavštěvují. Byl to můj první moment, co jsem kdy viděl šváby, ale není to nic,co by se nedalo přežít. Co se stává, že jakmile dojíte oběd a vhodíte zbytek do koše, přijde kočka a dá si zbytek. Když jsem přijel, musel jsem utřít velkou vrstvu prachu. Ten je všude a hodně.

STRAVOVÁNÍ: V hostelu jsme měli mít stravu 3 krát dnně. Ale… k snídani byl 1 rohlík s nějakým jogurtem, kterého jsem se obával a 2 měkké sýry, u kterých jsem měl též pochyby. K obědu se střídala tytéž jídla s přesnou pravidelností. Kuře s omáčkou, salátem, ovocem, těstoviny, nebo hovězí s tou samou omáčkou, salátem, ovocem a brambory. K večeři 2 rohlíky se sýrem a ovocem, někdy tvrdým sýrem. Ke všemu byl pro každou příležitost jako příloha pita chleba. Stravoval jsem se převážně sušenkami a ve fastfoodu. V KFC nebylo k jídlu nic moc. Mc Donald taky nic moc. Mají tam ale další obchody, takže když překonáte strach z toho, že chytnete hned hnačku, která vás stejně čeká v průběhu celého pobytu, tak se někdy najíte. Jinak po návratu už nemůžu fastfoody ani vidět. Pro srovnání, když jsme byli někam pozváni lidmi,kteří se o nás starali, tak ti jedli stravu blížící se hodně té evropské. Ale bylo u nich typické navštěvovat také fastfoody. Nev´m, co bych doporučoval, vařit si není kde. Asi prostě jet tam s tím, že jídlo si budete kupovat. V Tantě je levné, v Káhiře asi jako v Praze. Ještě poznámka, pijte radši balenou vodu. Nikdy jsem nezkoušel pít vodu  z kohoutku. Pozn. Mimo: V Tantě neseženete jediný obchod s alkoholickými nápoji.

ZDRAVÍ: Před odjezdem jsem navštívil hygienickou stanici v Ditrichově ulici. Nechal jsem se očkovat proti hepatitidě A, meningococu a břišnímu tyfu. Na místě mě střevní problémy potkaly celkově snad 1 nebo 2 dny. A to po návštěvě vnitrozemí. Pro jistotu si sebou vemte dostatečné zásoby. Velice se mi osvědčil Normix. Moji kolegové z USA a Holandska, především Holanďanka, měla střevní problémy téměř celý pobyt. Můj spolubydlící téměř také. Nebyli ale předem očkovaní. Většinou zaberou ATB. Asi i nějaký vitamíny bodnou. Strava se sušenkami jich moc nedá. Kdo má alergii tak určitě léky s sebou. Všude ohromné množství prachu.

LIDÉ: Byl jsem mile překvapen přívětivostí lidí, kteří se o nás starali. Především tato stránka vytvořila můj celkový pozitivní pohled na celou moji stáž v Egyptě. V nemocnici jsme měli lékaře,který s námi trávil většinu času, připravoval pro nás semináře, praktickou výuku, pacienty a pobyt na různých odděleních nejenom na interně. Oceňuji jeho snahu. Byl s námi často i přes volný čas a byl nám kdykoliv při ruce, když jsme něco potřebovali. Pokaždé jsme se mohli na něj obrátit.

Jediné co mi nevyhovovalo byla velká nedochvilnost lidí. Takže se někdy připravte na to že budete hodinu čekat, než přijde ten, s kým jste měli sraz.

NEMOCNICE: Oficiální název Tanta university hospitál. Pro studenta tam lze vidět velmi zajímavé případy, které jsou v Evropě známé spíš jen z učebnic. V nemocnicích jsou tam velké regionální rozdíly, podle toho pro koho jsou určené. Tanta hospitál je pro vrstvu, která si neplatí za lékařskou péči a podle toho to tam také často vypadalo. Soukromou kliniku jsem navštívil jenom párkrát ale ne v Káhiře. Takže nemůžu tolik srovnávat,ale rozhodně byli více podobné evropským. Celou stáž nám připravili, ale mohli jsme si upravovat podle svých potřeb časy jednotlivých lekcí.. Většinou jsme si mohli i vyzkoušet spoustu věcí. Brali nás tam jako vážené mezinárodní studenty a tak dělali vše proto, aby se před námi ukázali v co nejlepším světle, takže nás pustili i k praktickým činnostem. Vybavení nemocnice se střídá od jednotky, k jednotce. Někdy lze najít velice zastaralé přistroje, někde používají moderní techniku.

CESTOVÁNÍ: Na to si připravte hodně trpělivosti, peněz a nervů. Teprve zpětně doceňuji práci cestovních kanceláří, které mají vše dohodnuto předem. Není to země kde se můžete jen tak sebrat s baťohem a vyrazit kamkoli. Koledujete si,že brzo přijdete o všechny peníze. Ne protože by vás někdo okradl, ale protože vám na všechno nasadí tak vysoké ceny a vy unavený to prostě zaplatíte. Třeba během jednoho výletu smlouvat: taxík,hotel,autobus,loď a když to neuděláte zaplatíte třeba 5x víc. Jinak doporučuji si projet památky, jsou parádní. Připravte se opravdu na vše, co jsem zmiňoval na začátku. Plus jedete-li do středozemí, kde se teploty pohybují kolem 40 ve stínu, i hodně sil. Nenechte si kazit památky všudypřítomnými ziskuchtivými Araby. Časem se je naučíte odpálkovat. Na co se také připravte: armáda je všudypřítomná a budete- li v hostelu, všude jsou pro vás připraveny 1 či 2 osoby, které vás hlídají, vojáci. Jsou tam jenom pro vás, jako pro Evropany. Veškerý pohyb turistů je v Egyptě přísně monitorovaný, takže na to jestli někam vycestujete, musíte žádat. Všechno vám budou vyřizovat ti, co se o vás starají. Vy akorát musíte čekat, až vám přijde povolení. Při transportu přes středozemí vás část cesty provází celá jednotka vojáků.

VOLNÝ ČAS: O naši zábavu po škole se starala skupina lidí, která pro nás připravovala program převážně na večer. Kluby, restaurace, čajovny, občerstvení. Naplánovali s námi i všechny výlety, kde se nám předem snažili domluvit ceny, abychom toho pak platili co možná nejméně. Na nějaké výlety jeli s námi,trávili jsme jsme někdy čas u nich na víkendových chatách (u moře nebo na venkově). Celkově oceňuji jejich nasazení pro nás. Když jsme cokoli potřebovali, mohli jsme se na ně obrátit.

PENÍZE: Jedna Egyptská lira byla asi 4 koruny. V průběhu celého pobytu v Tantě utratíte minimum. Vše je neuvěřitelně levné. Pozor opět na smlouvání. Smlouvat,smlouvat a smlouvat. V Káhiře a turistických centrech uvidíte úplně jiný Egypt. Tam si šáhnete pořádně do kapsy. Hotely,taxi,strava,autobusy,vlaky, památky a lodě, to už přijde na větší peníze. Celkově jsem utratil asi 500 Eur, z toho v Tantě ne víc než 50. Měl jsem hotovost,ale je tam možný výběr z bankomatu. Ostatní si vybírali. Směnárny zase záleží, na kterou narazíte jaký bude kurz.

JAZYK: Angličtina nebo arabština, S angličtinou si vystačíte. Když v Tantě moc lidí nemluví,ale vždycky se to dá nějak zvládnoutJ Ruce,nohy. Sem tam zjistíte,že sice anglicky mluví,ale vy jim nerozumíte ani slovo. Všichni co se o nás starali mluvili dobře anglicky, takže nebyl problém s organizací. Problém je když smlouváte a ani jeden nevíte co ten druhý povídá, těsně před odjezdem jsem pochopil,že hádat se s taxikářem můžete klidně v češtině a pochopí vás snad víc než v angličtiněJ Tam je ten hlavní problém proč zaplatíte všude mnohem víc. Jak slyší angličtinu,ceny jdou 5x nahoru. Na čtrnáct dní přijela studentka z Turecka. S ní jsme různé vstupy smlouvali 4x výhodněji. Př.: Loď Abu Simbil- 15 liber na jednoho,byli jsme 4. Po diskuzi arabsky jsme se připojili k lidem z nějakého zájezdu a platili 5 liber dohromady. Držím palce a přeji hodně trpělivosti.

ZÁVĚREM: Celkově hodnotím stáž jako velice zajímavou. Rád jsem se seznámil s Egyptskou kulturou a realitou. Doporučil bych ji ostatním za předpokladu, že jsou silnější nátury a dokážou si v různých situacích dobře poradit.

 

 


Za obsah této stránky odpovídá: Oddělení vnitřní komunikace , SMČ . počet zobrazení: 4501 poslední aktualizace: pe.aneta, 30.11.2010
Hodnocení: (hodnotilo 18 uživatelů) Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.
zavřít