1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
Zajímá vás, co se děje na fakultě? Přihlaste se k odběru bulletinu Jednička.

Pomůžeme vám

Potřebujete pomoc nebo informace a nevíte přesně na koho se obrátit?

Kontaktujte nás

Doktor opravuje zeď, o které ví, že stejně jednou spadne

S bulvárem vychází výborně a nemá prý žádné špatné vlastnosti. Nejvíc ho baví zevlování, na druhé straně rád sportuje. Lékařů se nebojí, medicínu by ale dělat nechtěl a sebekriticky přiznává, že první pomoc by nejspíš poskytnout nedokázal. Nicméně jak je mu vlastní, určitě by do toho šel. Tak trochu punkový rozhovor s přinejmenším režisérem, hercem a moderátorem Jakubem Kohákem. Chvílemi vážně, ale převážně nevážně.

Čím se v životě řídíte?

Že mám věřit jen sám sobě. Kdybych poslouchal všechny dobré lidi, kamarády a známé, kteří to se mnou mysleli dobře a radili mi, co mám a nemám dělat, do dneška bych trhal lístky někde na parkovišti. Na FAMU mě vzali až na třetí pokus na katedru produkce, tak jsem začal točit malé filmy sám pro sebe. Někdo je viděl, dal mi nabídku na práci a já si řekl, že to zkusím. Postupně mě oslovovali další a další...

... a stal jste se úspěšným tvůrcem reklam. Proč vás baví právě reklamy?

Je to příjemná, kreativní a rozmanitá práce, navíc skoro pokaždé na jiném místě, takže se neustále někde cestuje. Stále něco vymýšlíte, hrajete si. Pořád takové dětství.

67056

Máte je nejraději z toho, co děláte?

Nejradši mám zevlování, když ležím, jen se trochu protáhnu a nikam nejdu. Pak mám rád sportování. Pak asi režírování a hraní – nejradši režíruju sám sebe, protože pracuju s člověkem, který přesně splní, co chci. Ideální!

Naopak mě nebaví přebírání cen. Vždycky strašně dlouho čekám, než na mě přijde řada, protože ti nejlepší jdou až nakonec.

Točil jste někdy s doktory, pro doktory nebo o doktorech?

Pár spotů z lékařského prostředí jsem točil, ale byly vždycky spíš legrační. Navážno, dokumentárně jsem nedělal nic.

Zkusil byste udělat třeba edukační videa pro pacienty?

Kdysi jsem našel na FAMU film o tracheotomii, při které se chirurgicky otevře průdušnice, aby člověk mohl dýchat. To by mě docela zajímalo. Prostě točit něco hodně „vostrýho“, čeho se lidi budou bát. Nebo třeba o obrázcích na krabičkách cigaret a o tom že kouření zabíjí.

A co propagační spoty o studiu medicíny? Lékaři stárnou a bude potřeba stále víc těch mladých.

To by nebyl problém, doktoři jsou potřeba a v propagačních videích jsem klasa!

Loni jste s VFN spolupracoval na projektu Rok prevence, letos pak na akci Zdravá plíce. Natáčel jste také spoty třeba pro Nadaci Terezy Maxové. Proč jste si vybral právě tyto aktivity?

Pokud mě někdo osloví k projektu charitativního charakteru, pak asi usoudí, že bych mu mohl nějak pomoci. Docela mě to těší a když mám prostor, rád provedu, o co mě žádá. A pokud je to na dobrou věc, tím líp. Ale zase žádný velký dobrodinec nejsem. Prostě spojím dobrou věc plus pragmatismus – můžu si to odečíst z daní.

Jak se staráte o své zdraví?

Na vojně jsem působil jako zdravotník a později jsem začal hrát basket za VŠTJ Medicina Praha, takže znám docela dost doktorů a když mi něco je, většinou to řeším přes ně. Díky zkušenostem ze sportu vím, že kdykoli se mi stane něco vážnějšího, jedu rovnou k lékaři, abych to nezanedbal.

Která zranění už vás potkala?

Měl jsem zlomenou lícní kost a také zlomenou nohu z fotbalu. To jsou dvě výraznější zranění, kvůli kterým jsem musel do nemocnice. Teď nedávno jsem se cítil unavený a nevěděl z čeho, tak jsem šel k praktikovi, u kterého jsem nikdy předtím nebyl. Založil mi kartu, vzal krev a řekl, že mám jen odeznívající anginu. Kamarád mě proto doporučil k jinému soukromému lékaři, který mi zjistil boreliózu. Naštěstí včas, takže se nemusím léčit dlouhodobě.

Jste zodpovědný pacient?

Jsem – až do té chvíle, než mě to přestane bolet. Pak už začínám trošičku lajdačit a nedodržuju tak striktně předepsanou léčbu.

A dodržujete životosprávu?

Velmi poctivě, jsem příkladný občan, protože nepiju a nekouřím...

67055

... a patrně asi i zdravě jíte.

No jéje! Třeba teď si dávám v jednom čínském bistru úplnou pochoutku – sushi, takže rýži a rybu.

Kdybyste si měl vybrat, dal byste si radši biftek, nebo salát?

Asi spíš biftek. To je jako byste se ptala tygra nebo lva, taky by si vybrali biftek.

Cítíte se jako tygr? Lev?

Spíš vlk.

Samotář?

Úplně to nevyhledávám, ale nevadí mi to.

Ke zdravému životnímu stylu patří i pohyb. Co vás baví kromě fotbalu?

Pohybovou kulturu provozuju už od dětství. Baví mě všechny možné sporty, i když na ně nemám moc času. Ale pokud je možnost, rád si zahraju hokej, basket, golf, tenis, ping-pong, florbal... Těm se věnuji přirozeně.

Musel jste někdy poskytovat první pomoc?

Ne. Ale učili nás to na vojně a pochybuju, že bych to dokázal. Zabojoval bych, to jo, ale jak by to dopadlo, nevím... Možná tak, že by u toho člověka, kterému by třeba nic moc vážného nebylo, nastaly komplikace teprve po mém zásahu. Takže pokud by někdo chtěl zdravotníka do své blízkosti, pak mě radši ne :)

Napadlo vás, že byste chtěl být lékařem?

Asi nechtěl. Je to moc učení, neustálé dovzdělávání se, bezesné služby, ohromná zodpovědnost za lidské životy... Maximálně bych mohl být zvěrolékařem.

No, se zvířaty to taky není jednoduché...

... ale nestěžují si.

Ani neřeknou, co je trápí.

To poznám!

Co byste vzkázal lékařům?

Aby byli frajeři, šli vstříc pacientům a pěkně je uzdravili. I když je to s vědomím, že každý člověk musí umřít. Doktor vlastně opravuje zeď, o které ví, že stejně jednou spadne.

Štve vás na sobě něco, ale nemůžete si pomoct?

Snad jen to, že jsem až moc hezkej. Ať dělám, co dělám, pořád jsem krasavec. Zkoušel jsem se nečesat, ale nepomáhá to, pořád je to perfektní. A ještě možná jedna věc – na co sáhnu, to mi jde, už bych chtěl, aby mi něco nešlo. Třeba bych mohl zkusit operovat mozek. Moc rád bych se podíval na mozek jednomu sousedovi z baráku.

Takže nesplněný sen?

Sny nemám. Beru to, co přijde. A zatím se toho v mém životě stalo hodně. Mohl bych ale založit vlastní církev – ještě nad tím zapřemýšlím, určitě by to jednou mělo odezvu. Mohla by se jmenovat Kohákovi pobratimové.

(JAT)

Hodnocení: (hodnotil 1 uživatel) spravovat