1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
Zajímá vás, co se děje na fakultě? Přihlaste se k odběru bulletinu Jednička.

Pomůžeme vám

Potřebujete pomoc nebo informace a nevíte přesně na koho se obrátit?

Kontaktujte nás

Děkan pokřtil Klinickou nefrologii

Děkan 1. LF UK prof. Aleksi Šedo pokřtil ve středu 14. října 2015 druhé vydání publikace Klinická nefrologie autorů Vladimíra Tesaře, Ondřeje Viklického a kol. Křest se za účasti hlavních autorů uskutečnil v Akademickém klubu 1. LF UK. O hudební zážitek se postarali žáci i učitelé ZUŠ Jana Hanuše z Prahy 6. Na harfu zahrála Josefína Holečková a Matyáš Pab na klavír. 

57271

Kniha je určena zejména klinickým nefrologům a internistům, ale najde si své čtenáře i v okruhu dalších medicínských oborů, jako je např. diabetologie, kardiologie, revmatologie, pediatrie a všeobecné lékařství, imunologie ale i patologie. Je základním studijním materiálem pro studenty medicíny. Vydalo ji nakladatelství Grada Publishing. 


Text je rozdělen do 18 kapitol. První, zcela nová kapitola, se věnuje historii světové i české nefrologie, v dalších 12 kapitolách jsou postupně probrány fyziologie ledvin, vyšetřovací metody, glomerulopatie, diabetické, cévní a hypertenzní onemocnění ledvin, dědičná onemocnění ledvin, močové infekce a intersticiální nefritidy, fyziologické a patologické změny ledvin v těhotenství, urologická onemocnění vedoucí k poškození ledvin a nádory ledvin. Posledních pět kapitol se věnuje akutnímu i chronickému selhání ledvin, jeho léčbě včetně hemodialýzy, peritoneální dialýzy a transplantace ledvin a redukci léků u pacientů s renální insuficiencí a odstraňování léků při očišťovacích metodách.
Didaktickou hodnotu knihy zvyšuje přehledné členění textu, 200 tabulek, 150 barevných i černobílých ilustrací a dále odkazy na další studijní literaturu.


Knihu recenzovali prof. MUDr. Peter Ponťuch, CSc., MUDr. Soňa Štěpánková

Děkan pokřtil Klinickou nefrologii Děkan pokřtil Klinickou nefrologii Děkan pokřtil Klinickou nefrologii Děkan pokřtil Klinickou nefrologii Děkan pokřtil Klinickou nefrologii Děkan pokřtil Klinickou nefrologii Děkan pokřtil Klinickou nefrologii Děkan pokřtil Klinickou nefrologii Děkan pokřtil Klinickou nefrologii

 

Hodnocení: spravovat