1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
mary.jane| tisk | spravovat

Brazílie

Stáž v São José do Rio Preto, aneb říkali mi GRINGA…

            V srpnu 2007 jsem dostala šanci jet na klinickou stáž SCOPE do Brazílie do São José do Rio Preto ve státě São Paulo. 

 

            São José do Rio Preto je vzdálené 450 km od São Paula (5 hodin jízdy autobusem, 45 minut letecky). Faculty of Medicine of Rio Preto je státní univerzita a k ní přilehlá nemocnice Hospital de Base je největší a nejlépe vybavené zdravotnické  zařízení v celé oblasti. Není výjimkou, že pacient cestuje do nemocnice i více než 6 hodin autobusem.

            Mou cílovou stanicí se stala chirurgická klinika. Naprosto mě ohromilo chirurgické centrum, které nemocnice vlastní. Měla jsem do něj neomezený přístup a každý den jsem se podle svého zájmu mohla zúčastnit operace (případně více), která se konala v jednom z 24 chirurgických sálů.          

Výběr jsem měla opravdu široký: břišní, hrudní a úrazová chirurgie, kardiovaskulární chirurgie, plastická chirurgie a pediatrická chirurgie. Ještě více než velká nabídka operačních zákroků mě potěšila ochota a odzbrojující vstřícnost brazilských lékařů. Každý krok operace mi podrobně vysvětlovali a stále se starali, jestli všechno ze své pozice dobře vidím a chápu. V posledních 2 týdnech stáže jsem mohla u operací i asistovat.

            Stáž měla probíhat v angličtině, ale realita je taková, že anglicky sice mluví někteří studenti, ale se staršími lékaři a profesory (natož s ostatními obyvateli Brazílie) je prakticky nemožné se anglicky domluvit.  Já jsem měla výhodu, protože mluvím španělsky. Velké procento Brazilců španělsky mluví (a dává jí před angličtinou přednost), zbytek co nemluví, španělsky rozumí.  A vy, pokud vyrazíte do Brazílie s opravdu dobrou znalostí španělštiny, nebudete mít žádné problémy jim rozumět v portugalštině.  Díky tomu sklouzla má původní anglická stáž do španělsko-portugalské.  A byla to výhra!  Lékaři ztratili lehkou nervozitu, která je provázela při anglické konverzaci a já se cítila více členem týmu, otevřely se mi tak dveře do jejich světa.

Proto vám moc doporučuji, abyste do Brazílie vyrazili s kvalitní znalostí španělštiny nebo dobrými základy portugalštiny.  Nebudete litovat! Obzvlášť hodit se vám to bude na chirurgické ambulanci a při vizitách na lůžkovém oddělení.  Vrcholem angličtiny typického brazilského pacienta je totiž slovíčko Hi.  J

Bydlela jsem 5 minut chůze od nemocnice v bytě dvou brazilských mediček ze 4. ročníku. Už v Praze jsem slyšela, že nejlepší na Brazílii jsou Brazilci. A teď vím, že je to pravda.  Na vřelé přijetí a ještě příjemnější pobyt u nich doma budu dlouho vzpomínat. Nahlédla jsem do brazilských zvyků, starostí, ochutnala všechna brazilská jídla… (připravte se na rýži a fazole, jak sami tvrdí: Brazilec by bez denní porce rýže a fazolí zemřel. J) Díky spolubydlícím jsem poznala i mnoho ostatních studentů fakulty, kteří mě brali s sebou na všechny své školní i mimoškolní akce.  Díky nim a lékařskému týmu z chirurgie jsem zažila báječný měsíc.

 

Brazílie se pro mě stala srdeční záležitostí a jsem přesvědčená, že i vy si najdete na Brazílii něco, co vás uchvátí…

 

Muito muito obrigada. Saudade…

                                                                            Bára Dvořáková

Praktické rady

Moc ráda na všechny dotazy odpovím osobně nebo prostřednictvím emailu. Tady je malý souhrn, co by se vám mohlo hodit:

Doprava: Hned jak budete mít jisté, že pojedete do Brazílie, kupte si letenku do São Paula. Čím dříve ji koupíte, tím lépe - ušetříte spoustu peněz.

Přesné místo stáže se dozvíte poměrně krátce před cestou a ze São Paula se snadno dostanete kamkoli. Ať už místní leteckou dopravou či autobusem. Autobusy mě velmi mile překvapily. Jsou čisté, bezpečné a velmi pohodlné.

Mám zkušenost, že s termínem stáže, který si vyberete, vám vyjdou vstříc.

Ubytování: Bydlí se s mediky nedaleko nemocnice ve studentské čtvrti, hostitel má na starosti 2 jídla denně. Buď dostanete stravenky a docházíte na oběd do nemocnice (rýže a fazole J) nebo jíte doma, pokud váš hostitel chodí na obědy domů (rýže a fazole J).

Finance: Vezměte si menší hotovost a kartu. Výběr z bankomatu není v São José do Rio Preto žádný problém. Ceny potravin a běžných potřeb jsou stejně drahé či o trochu dražší než u nás. O víkendu budete mít volno a většina stážujících studentů jezdí společně na výlety. Ze São José do Rio Preto můžete vyrazit do São Paula, Rio de Janeira a na přilehlé pobřeží, příp. na jih až na argentinskou hranici. Počítejte s finanční rezervou, výlety stojí za to!

Oblečení: Přivezte si s sebou bílý plášť. Přezůvky do nemocnice lékaři ani studenti nenosí. Není povoleno chodit do nemocnice v sandálech a botách s otevřenou špičkou. Muži musí mít dlouhé kalhoty, dívky nosí většinou kalhoty či sukni ke kolenům.

 Fotografie: Ambulance, Emergency, Na sále, Sao José do Rio Petro, Rio de Janeiro, Vodopády Igaucu, Brazilské medičky a já


Za obsah této stránky odpovídá: Oddělení vnitřní komunikace , SMČ . počet zobrazení: 10004 poslední aktualizace: josmart, 21.09.2010
Hodnocení: (hodnotilo 54 uživatelů) Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.
zavřít