1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
mary.jane| tisk | spravovat

Brazílie 2006

Teresina 1. 8 – 25. 8. 2006

              Na stáž v Brazílii jsem se začal připravovat koncem ledna. Vybral jsem si tři místa a čtyři upřednostňovaná oddělení. Tamější organizace vyžadovala výpis z indexu a motivační dopis se životopisem na každé pracoviště a samozřejmě platný pas a běžné cestovní pojištění. Akceptační dopis mi přišel již koncem března. Do Teresiny jsem sice nechtěl, ale byl jsem přijat na stáž na všeobecné chirurgii, což byla má první volba. Komunikace s kontaktní osobou probíhala naprosto hladce v angličtině, ubytován jsem byl v rodině medika pátého ročníku, který tento jazyk též ovládal. V nemocnici Getulia Vargase ale neuměl anglicky nikdo a domluvit jsem se mohl pouze portugalsky. Aniž bych tuto řeč ovládal zcela bez problémů, byli na mě všichni v nemocnici velice milí. Studenti v Brazílii mají nesrovnatelně více možností jak získat praktické zkušenosti, a tak i já jsem se mohl aktivně účastnit operací a provádět drobné chirurgické výkony na noční ambulanci, kde byla o zdravotnický personál vyložená nouze. Podmínky jsou ve veřejné nemocnici drsné jak pro lékaře, tak pacienty, kteří sem přichází jen z těch nejchudších vrstev obyvatelstva. Jídlo mi zajišťovala hostitelská rodina, stejně jako velkou část společenského programu, do nějž počítám rodinné oslavy, výlety, koncerty atd. O zbytek volných večerů se staral místní koordinátor, což byl stejně starý (22) student, s nímž nebo jeho kamarády jsme navštívili mnoho zdejších barů a restaurací, ale i okolních zajímavých míst. Na zahraniční stáži jsme tu byli celkem tři.

Teresina je vyhlášeným centrem tropických infekčních nemocí a jako místo pro jejich studium je ideální. Stejně dobře se zde budete mít v porodnici, kde již v prvních dnech stáže budete moci sami provést porod a mnohé další. Pravděpodobně se zde nesetkáte s výkřiky medicínského pokroku, s nimiž v Teresině můžete přijít do styku pouze v soukromých (a tedy ne fakultních) nemocnících, ale jejichž poznání jde samozřejmě na úkor zisku praktických zkušeností.

Výhodou Teresiny je její malá rozloha i malý počet obyvatel. Je tedy možné pohybovat se po městě pěšky a získat zde mnoho kamarádů, jelikož se navzájem všichni dobře znají. Kriminalita je zde ve srovnání se zbytkem země výrazně menší a turistický ruch zde prakticky neexistuje. Nevýhodou města je obrovské vedro, které zřídka kdy klesá pod 40 stupňů a dále pak vzdálenost od moře, která z jeho návštěvy dělá vždy víkendovou akci.

Mně se v Teresině moc líbilo a po zkušenostech s atmosférou jiných, velkých a turisticky atraktivních měst bych místo své stáže rozhodně neměnil.

 

 


Za obsah této stránky odpovídá: Oddělení vnitřní komunikace , SMČ . počet zobrazení: 6983 poslední aktualizace: pe.aneta, 30.11.2010
Hodnocení: (hodnotilo 30 uživatelů) Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.
zavřít