1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
Zajímá vás, co se děje na fakultě? Přihlaste se k odběru bulletinu Jednička.

Pomůžeme vám

Potřebujete pomoc nebo informace a nevíte přesně na koho se obrátit?

Kontaktujte nás

Anatomické a Stomatologické muzeum 1. LF UK se o Pražské muzejní noci mimořádně otevřou veřejnosti; program obohatí přednáška o tetování

 

O Pražské muzejní noci v sobotu 11. června se opět po roce mimořádně otevřou pro veřejnost Anatomické a Stomatologické muzeum 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Program obohatí přednáška o historii tetování Od mumií k celebritám s názornými ukázkami a pestrý doprovodný program v prostorách fakulty včetně Fausťáku – Akademického klubu 1. LF UK.

63201„Nechte se vtáhnout do světa anatomie či zubního lékařství v běhu času, seznamte se s historickou, geografickou i symbolickou pestrostí fenoménu tetování, vstupte do nestárnoucí legendy o slavném doktoru Faustovi a jeho smlouvě s ďáblem,“ zve návštěvníky děkan 1. LF UK prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc.

Prohlídky muzeí s odborným výkladem se budou konat od 19.00 do 1.00. Anatomické muzeum se nachází v budově Anatomického ústavu 1. LF UK, U Nemocnice 3, a Stomatologické muzeum v budově děkanátu 1. LF UK, Kateřinská 32 ­– oboje nedaleko Karlova náměstí.

Přednáška o dějinách tetování začne v 17.00 ve Velké posluchárně Anatomického ústavu. Na otázky, kdy a proč se začal člověk tetovat, jak se lišily techniky dávných a mimoevropských kultur od dnešního „kérování“ elektrickým strojkem a na mnohé další odpoví etnolog a novinář Martin Rychlík. Pohled dermatovenerologa připojí lékař Miroslav Důra. Součástí přednášky budou i ukázky tetování původních obyvatel Polynésie a Sibiře či unikátních tematických publikací.

Pro návštěvníky Pražské muzejní noci připravila 1. LF UK další doprovodný program. Mohou se pobavit u chemických pokusů, zkusit si první pomoc, ústní hygienu, arteterapii či život s handicapem. V přízemí děkanátu bude fungovat fotokoutek. Zájemci se mohou nechat vyfotit v lékařském plášti s fonendoskopem nebo tlakoměrem a vyzkoušet si, jak by se cítili v kůži lékaře. Fotografie budou mít k dispozici na facebookovém profilu 1. LF UK zdarma.

Otevřen bude i Fausťák – Akademický klub 1. LF UK ve Faustově domě na Karlově náměstí 40. V klubu si mohou zájemci prohlédnout výstavu akademického malíře Pavla Koutského a podívat se na jeden z jeho animovaných filmů.

Na komentované prohlídky v muzeích si nelze rezervovat místo dopředu. Skupinky o 15 až 25 lidech budou vpouštěny podle aktuálního pořadí ve frontě. V Anatomickém muzeu se budou prohlídky konat po 30 minutách, ve Stomatologickém muzeu po hodině.

Rezervace na přednášku o dějinách tetování je nutná, a to buď na tomto odkazu:
http://goo.gl/forms/AX3J4l9269QwNpLr2
nebo na e-mailu: zuzana.burianova@lf1.cuni.cz

Podrobný harmonogram Pražské muzejní noci na 1. LF UK je uveden v příloze.

Informace naleznete také zde:
https://www.lf1.cuni.cz/muzejni-noc-2016-na-jednicce
http://www.prazskamuzejninoc.cz/2016/clanek.php?id=2


Hodnocení: spravovat