68th General Assembly March Meeting 2018 IFMSA v Egyptě

Tradičně první týden v březnu proběhlo již šedesáté osmé mezinárodní setkání General Assembly March Meeting 2018 International Federation of Medical Student’ Associations (IFMSA) v Egyptě. Konference se zúčastnilo přes tisíc studentů medicíny z více než sto členských organizací. IFMSA CZ zde byla zastoupena 16člennou volenou delegací, ve které nechyběly ani studentky 1. LF UK – Marika Dědinová (6. ročník), Markéta Hlaváčková (4. ročník) a Kamila Šurkalová (3. ročník).

76274

V rámci meetingu se všichni delegáti účastnili zasedání sekcí zabývajících se klinickými a vědeckými stážemi a projektových sekcí věnujících se kupříkladu veřejnému zdraví a medickému vzdělání. Zde se probíraly vize a jaké kroky uskutečnit k jejich naplnění, schvalovaly stanovy, řešily se konkrétní problémy a to nejdůležitější, sdíleli jsme zkušenosti a vyměňovali názory, které se někdy odlišovaly na základě rozdílných kultur.

Další částí programu meetingu byly plenární zasedání, kde se hlasovalo o vlastním směřování organizace prostřednictvím změn stanov a dalších dokumentů. Na závěr konference, po přednesu kandidatur, jsme si odhlasovali vedení IFMSA organizace na nové funkční období 2018/2019.

76276

Jednou z oblíbených částí této události je také veletrh stáží, na kterém všechny členské organizace prezentují svůj „stážový program“. Zde se každoročně koná soutěž o nejlepší představení programu. Letošním trendem akce bylo prezentovat se co nejvíce „eco-friendly“. Oceňují se propagační materiály a samotná prezentace stáží u panelu s plakátem. Jako „stážový tým“ jsme vyhráli první místo. Během vyhlašování výsledku bylo v sále ticho, každý napjatě poslouchal. Nikdo z nás to nečekal a při zakřičení „IFMSA Czech Republic“ jsme všichni jako celá delegace vyskočili a začali se objímat. Je dobré podotknout, že toto prestižní ocenění IFMSA CZ nikdy dříve nezískala.

Kromě zasedání, hlasování a do noci vedených plenárek byl pro nás zorganizován doprovodný večerní program. Tématem jednoho z večerů byl „Cultural night“, kde studenti prezentovali národní kulturu různými způsoby. Naše delegace se opět ukázala jako tým a secvičila choreografii v neskutečně krátkém čase. Naše vystoupení se setkalo s velkým úspěchem a na další konferenci jsme si nastavili laťku vysoko.

76277

Dalším tematickým večerem byl „Nation food and drink event“, na kterém jsme prezentovali stánek České republiky s národním jídlem, Kofolou, Becherovkou a mnoha dalšími pro nás typickými potravinami. Překvapivě s velkým úspěchem se setkaly znojemské okurky.

76275

Závěrem bych všem kolegům jakýkoliv zahraniční výjezd jen doporučila. Je to jedinečná možnost získat nové zkušenosti, zajímavé pohledy na problematiku zdravotnictví optikou různých zemí a v neposlední řadě je to studnice nových zážitků a mezinárodních přátelství na celý život.

Markéta Hlaváčková, IFMSA