zburi| tisk | spravovat

26. koncert z cyklu Fakulta v srdci Karlova

Plakát ke stažení ZDE

Dne 1. listopadu 2017 se v Kostele svatého Apolináře uskutečnil již 26. koncert z cyklu Fakulta v srdci Karlova. Pod taktovkou sbormistra a dirigenta Marka Valáška Vám zahráli a zazpívali Piccolo Coro a Piccola orchestra. Děkujeme za nebývale velký zájem i za štědrý příspěvek pro kostel.

72668
Requiem (lat. Missa pro defunctis nebo Missa defunctorum), česky zádušní mše nebo mše za zemřelé, je v katolické liturgii mše sloužená jako součást pohřebních obřadů či při příležitosti zvláštní vzpomínky na zemřelého.
Tématem mše za zemřelé je modlitba za spásu duše zemřelého. Text mše nebyl zpočátku jednotný a v různých zemích Evropy se lišil. Sjednocení přinesl až Tridentský koncil, který zasedal v letech 1545 až 1563. Název requiem pochází od prvních slov schváleného latinského textu: Requiem aeternam dona eis, Domine.

Piccolo coro & Piccola orchestra je komorní smíšený sbor a smyčcový orchestr, který od svého založení v roce 1996 uspořádal již stovky vystoupení v Čechách i v zahraničí. Soubor působí v Praze, v současné době má 40 členů. Vokální i instrumentální část souboru vystupuje též se samostatnými programy. Převažují díla s duchovní tématikou, výraznou část tvoří hudba 20. a 21. století.

72669
Soubor se raduje z řady úspěchů v soutěžích českých i mezinárodních – na festivalu Mladé pódium 2004 obdržel cenu Nadace Bohuslava Martinů, v roce 2007 se na Mezinárodním festivalu adventní a vánoční hudby umístil ve zlatém pásmu a získal hlavní cenu Petra Ebena. Sbor Piccolo coro se v roce 2011 stal absolutním vítězem Festivalu sborového umění v Jihlavě a na prestižní soutěži v rakouském Spittalu kromě 1. ceny v hlavní a 3. ceny ve folklórní kategorii získal zvláštní cenu poroty za interpretaci soudobé skladby. Z mezinárodní soutěže Praga cantat 2016 si sbor přivezl pohár pro vítěze kategorie komorních smíšených sborů, zvláštní cenu poroty za interpretaci skladby J. Nováka a cenu Nadace Bohuslava Martinů.

Do současné doby natočily Piccolo coro & Piccola orchestra čtyři alba s duchovní hudbou a jedno se sborovými úpravami lidových písní. Dirigentem souboru je Marek Valášek. www.piccola.cz.

Za obsah této stránky odpovídá: Oddělení komunikace . počet zobrazení: 905 poslední aktualizace: zburi, 02.11.2017
Hodnocení: (hodnotil 1 uživatel) Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.