1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
Zajímá vás, co se děje na fakultě? Přihlaste se k odběru bulletinu Jednička.

Pomůžeme vám

Potřebujete pomoc nebo informace a nevíte přesně na koho se obrátit?

Kontaktujte nás

1. LF UK hostila první středoevropský Smart Health Hackaton!

 

Revoluci a svěží vítr do českého zdravotnictví přinesl vůbec první 48hodinový nonstop inovační víkend ve střední Evropě, jenž se zaměřil na využití technologií v medicíně. Soutěžní Smart Health Hackaton proběhl na 1. LF UK od 26. do 28. října. Padesátka mladých lidí, programátorů či studentů medicíny, z celého světa spolu s mnoha mentory z řad lékařů, IT specialistů i zástupců komerční sféry vymýšleli, jak „hacknout“ naše zdraví. Vítězem celé akce se stal tým SLANG, který navrhl speciální rukavici pro neslyšící. Inovace spočívá v napojení senzorů, které snímají pohyby při znakování na ruce neslyšícího a převádí je do řeči. Kromě výhry ve výši 100 000 Kč získali studenti také příslib realizace nápadu v praxi. Vítězům pogratuloval mj. i děkan 1. LF UK prof. Aleksi Šedo, jenž zasedl v porotě.

Šance pro neslyšící

Jediným dalším místem na světě, kde se koná událost podobného typu, je Massachusetts Institute of Technology (MIT) v americkém Bostonu. Právě touto akcí se organizátoři inspirovali. „Víkendové klání, které proběhlo na pozadí oslav sta let československého státu, nakonec s přehledem vyhráli tři studenti kybernetiky z pražského Českého vysokého učení technického, kteří nazvali projekt SLANG,“ vyhlásil vítěze Tomáš Studeník, pořadatel akce. „Myslíme, že lidé se sluchovou vadou jsou obecně opomíjenou skupinou potřebných, a chtěli jsme jim pomoci,“ říká za celý tým o nápadu studentka Jekatěrina Jaroslavcová. Speciální rukavice snímá senzory znakový jazyk v akci a přenáší jej do počítače. Ten naopak pomocí umělé inteligence načte a vysílá překlad znakování do mluveného slova do mikrofonu, který je na rukavici umístěn.

79316

Umělá inteligence i herní prostředí

Poprvé v historii hackatonů CEEHACKS se na druhém místě umístily dva týmy. Breath Hackers vyvinuli hru, která za použití spirometru a brýlí s virtuální realitou snímá intenzitu dechu hráče. Ta je před očima vidět jako dračí dech, lékaři ji však dokážou přečíst jako data a ta využít při terapii pacienta s respiračními obtížemi. Jako druhý se dále umístil tým uLékaře.cz&Bluelink, který navíc vyhrál cenu partnera akce ŠKODA AUTO DigiLab. Aplikace týmu uLékaře.cz&Bluelink de facto nahrazuje zdravotní sestru v lékařské ordinaci. Lze skrze ni naskenovat kartu pojištěnce do telefonu nebo se nechat pomocí rozšířené reality navigovat až k vybranému specialistovi. Výsledný recept i nahraná konzultace s lékařem se v telefonu ukládá, stejně jako třeba parkovací karta.

Nápadů se dočkají i sociální služby

Zdravotnický hackaton je celkem čtvrtým, které CEEHACKS v předchozích 2 letech pořádal. „O víkendu 23.–25. listopadu nás čeká Social Innovation Weekend, do něhož se z celého světa mohou hlásit nejen programátoři, ale také studenti a inovátoři, které zajímá život potřebných nebo neziskové organizace,“ zve soutěžící, kteří se mohou v těchto dnech na akci hlásit, Tomáš Studeník. SIW2018.eu přinese účastníkům výzvy ve třech kategoriích, a to boj se zadlužeností, mezigenerační vztahy a vzdělávání neslyšících.

red

1. LF UK hostila první středoevropský Smart Health Hackaton! 1. LF UK hostila první středoevropský Smart Health Hackaton! 1. LF UK hostila první středoevropský Smart Health Hackaton! 1. LF UK hostila první středoevropský Smart Health Hackaton! 1. LF UK hostila první středoevropský Smart Health Hackaton! 1. LF UK hostila první středoevropský Smart Health Hackaton!

Hodnocení: spravovat