edavi| tisk | spravovat

Vzpomínkový večer SMČ k 25. výročí

Ve středu 7. ledna 2015 se ve Faustově domě uskutečnil vzpomínkový večer Spolku mediků českých (SMČ) u příležitosti výročí 25 let od jeho znovuobnovení. Sál Akademického klubu 1. LF UK se zaplnil nejen čelními představiteli Spolku mediků českých, ale také Univerzity Karlovy, 1. lékařské fakulty, České lékařské společnosti JEP, České lékařské komory a dalších spřízněných institucí.

51019

"Když jsem se před více než šesti lety rozhodl zmapovat historii Spolku mediků českých, nevěděl jsem, že ta docela nedávná se stane tvrdým oříškem. Paradoxně čím dále proti proudu času jsem se vydal, tím více pramenů jsem v archivech nacházel. Porevoluční doba, kdy byl Spolek znovu vzkříšen, se vyznačovala jednou, pro badatele, neblahou charakteristikou. Nástup počítačů a s ním spojená víra v jejich dokonalost znamenala zkázu pro mnoho cenných pramenů, ze kterých se stéká řeka dějin. Přesvědčení o nesmrtelnosti hard disků a disket vymazalo z novodobých dějin Spolku první polovinu devadesátých let. Rozhodl jsem se tehdy k odkrytí dějin naší nejstarší stavovské organizace využít metod orální historie. Ať už mají tyto jakékoli nešvary, jen s nimi jsem byl s to alespoň částečně načrtnout vývoj v tomto období. V dalších etapách pak přinášely mnohdy zajímavé a vtipné pohledy do jinak docela obyčejných archivních materiálů. Nečekal jsem, že se vyhledávání pamětníků z jednotlivých generací pro mě stane takovým koníčkem. Někdy doslova detektivní práce mi zabrala desítky hodin času a děkuji své ženě, že se na mě nezlobila, když jsem ho místo s ní trávil u počítače, s diktafonem či na cestě tramvají na druhý konec Prahy.

K 25. výročí znovuobnovení činnosti Spolku jsem se pokusil oslovit zástupce všech generací, kteří svou usilovnou prací Spolek až do dnešních dnů udrželi při životě. Děkuji všem, kteří si na mě udělali čas a podělili se se mnou o své vzpomínky. Na následujících stránkách pak najdete pár řádků od těch, jež si dali tu práci a své zážitky z působení ve Faustově domě zaznamenali na papír."

MUDr. Petr Kohut, bývalý předseda SMČ

Vzpomínky si můžete přečíst ZDE.

Foto: Petr Heřman

Za obsah této stránky odpovídá: Oddělení komunikace . počet zobrazení: 902 poslední aktualizace: zburi, 23.01.2015