zburi| tisk | spravovat

Výstava na Novoměstské radnici přiblíží návštěvníkům vývoj medicíny od dob Karla IV. až do dneška

Unikátní výstavu Medicína od dob Karla IV. po současnost uspořádala 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy společně se Zdravotnickým muzeem Národní lékařské knihovny a dalšími partnery. Expozice, která vznikla u příležitosti oslav 700. výročí narození Karla IV., se uskuteční od 3.‒31. května 2016 v galerii Novoměstské radnice na Karlově náměstí v Praze. Na výstavě spolupracovala Všeobecná fakultní nemocnice v Praze a Novoměstská radnice.

61602

Výstava prezentuje vývoj lékařské fakulty od doby založení Karlem IV. po současnost. Věnuje pozornost jak institucionálním dějinám, tak i tradici výuky medicíny v Praze. Součástí je také unikátní galerie historických portrétů děkanů, jež mají svůj počátek ve stejném období. To vše je zasazeno do kontextu dobových lékařských nástrojů, demonstrujících

úroveň medicíny od 16. století po současnost,“ říká kurátor výstavy doc. Mgr. Karel Černý, Ph.D., přednosta Ústavu dějin lékařství a cizích jazyků 1. LF UK.

Návštěvníci si budou moci prohlédnout ukázky ze starých učebnic, historické lékařské nástroje i unikátní výukové modely, dobové diplomy a osvědčení. K zajímavostem patří i maketa portálu dveří medické koleje téměř v životní velikosti. Vystaveny jsou rovněž historické fotografie dnešní 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice. Návštěvníci se dovědí také o vzniku a vývoji mnoha lékařských vědních oborů a architektonických zajímavostech budov, jež patřily či patří k 1. lékařské fakultě UK.

Výstava bude otevřena od úterý do neděle od 10.00 do 18.00 hodin.

Vstupné činí 50 Kč, snížené pak 20 Kč a rodinné 100 Kč. Pokud zájemci spojí výstavu i s návštěvou věže, zaplatí 80 Kč, resp. 40 Kč. Rodinné vstupné je 100 Kč.

Za obsah této stránky odpovídá: Oddělení komunikace . počet zobrazení: 604 poslední aktualizace: zburi, 26.04.2016