1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
zburi| tisk | spravovat

Rektor Zima vyzval k příspěvku na varhany pro Chrám sv. Víta

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima dopisem vyzval členy akademické obce, aby přispěli na varhany pro katedrálu svatého Víta. Peníze, které se od studentů a akademických pracovníků vyberou, budou přidány k národní sbírce. ČTK dnes dopis poskytl mluvčí nejstarší české univerzity Václav Hájek. Na účtu Nadačního fondu Svatovítské varhany je téměř 14,5 milionu korun, takže se v létě začal vybírat dodavatel varhan pro tento chrám na Pražském hradě.

Ze sbírky na Univerzitě Karlově bude uhrazena jedna z větších varhanních píšťal, uvedl Zima. Příspěvky se budou shromažďovat na zvláštním univerzitním bankovním účtu 909 999 389/0800. Nové varhany by měly být ve svatovítské katedrále instalovány do 28. září 2019. Bude tím ukončena dostavba katedrály, která v současnosti patří církvi i státu zároveň.

65402Už existuje definitivní požadovaná podoba nástroje, uvedl Zima. "Odborná komise vybrala užší skupinu varhanářských firem, které budou osloveny, aby připravily konkrétní návrhy. Komise bude posuzovat uměleckou, technickou, ale i ekonomickou stránku nabídek," napsal rektor.

Dosavadní Mölzerovy romantické varhany na Wohlmutově kruchtě nad chórovou kaplí jsou zvukově dostačující pouze pro starou část. Od dostavby katedrály byly proto učiněny již tři pokusy postavit nový nástroj, který by zvukově zaplnil celý prostor. Pro tyto účely byl vystavěn velký novogotický kůr nad hlavním vchodem s rozetou.

Nadační fond Svatovítské varhany byl založen z iniciativy pražského arcibiskupa Dominika Duky. Převážnou část financování nového nástroje ponese církev a velké firmy, protože jsou potřeba řádově desítky milionů korun.

Více ZDE


Za obsah této stránky odpovídá: Oddělení komunikace . počet zobrazení: 113 poslední aktualizace: zburi, 07.10.2016
Hodnocení: Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.
zavřít