1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
zburi| tisk | spravovat

Pražská muzejní noc poprvé na 1. LF UK

1. lékařská fakulta UK otevřela POPRVÉ v rámci Pražské muzejní noci své prostory! Připravené pro Vás byly komentované prohlídky v Anatomickém a Stomatologickém muzeu, výstava Fluidní figury ve Fausťáku, Akademickém klubu 1. LF UK, a bohatý doprovodný program. Děkujeme za Vaši návštěvu i za trpělivost ve frontách. Příští rok se opět budeme těšit na Vaši přízeň a již poučeni se budeme snažit tyto fronty eliminovat.

O Pražské muzejní noci a 1. LF UK si také můžete přečíst v médiích!

Dvacet minut. A místa na noc v muzeu byla pryč- MF DNES
Pražská muzejní noc ukázala zuby přilákala 150 tisíc lidí - iDNES
Pražská muzejní noc otevřela brány osmdesáti objektů. Tisíce lidí se zařadily do front- metro.cz

54953

Anatomické muzeum
Anatomické muzeum je součástí Anatomického ústavu 1. LF UK. Od počátku bylo koncipováno jako muzeum srovnávací anatomie – umožňuje tedy porovnání stavby těla různých živočichů s tělem člověka. Muzejní sbírky obsahují důležité přírodniny od bezobratlých až po člověka. Některé exponáty, například Haterie novozélandská (Sphenodon punctatus) a Ptakopysk podivný (Ornithorhynchus anatinus), jsou unikátní i v mezinárodním měřítku. Podobně významný je i kompletní exemplář kostry Plejtváka malého (Balaenoptera acutorostrata) – vedle Národního muzea v Praze jde o jediný kompletní skelet velryby v českých muzeích.

Budova Anatomického ústavu byla postavena v období 1874–1877 pro výuku anatomie a histologie. Od školního roku 1945/46 zde působí Anatomický ústav 1. LF UK.

Stomatologické muzeum
Stomatologické muzeum je cennou kulturní památkou historie české medicíny. Jsou zde umístěny nejrůznější exponáty stomatologického charakteru. Sbírky jsou pečlivě zaevidovány a uspořádány v původním historickém záměru, renovován a opraven byl také starobylý mobiliář. V současnosti slouží především odborníkům k vědeckým účelům, studenti lékařství zde nacházejí poučení o tom, jak vznikl a budoval se obor stomatologie.

Fausťák – Akademický klub 1. LF UK
Podle známé po­věsti byl dům jedním ze sídel proslu­lého doktora Fausta, a právě z druhé­ho patra jeho nárožní věže si měl Me­fistofeles po uplynutí krví zpečetěné smlouvy Fausta odnést do pekel. Na omítce klenby věže se od té doby ob­jevují nevysvětlitelné skvrny. Avšak skutečný doktor Faust, který se stal vzorem legendárního hrdiny, v domě nikdy nebydlel. Přesto však se zde odehrávaly věci, které nemohly po­dobnou pověst nepřivolat. Po listopadu 1989 přešel pověstmi opředený dům z vlastnictví města do nájmu 1. lékařské fakulty UK. Vedle tradiční lékárny zde sídlí Ústav humanitních studií 1. LF UK, Spolek mediků českých i obvodní sdružení České lékařské komory. V roce 1997 zde byl otevřen Akademický klub 1. LF UK, přístupný celé akademické obci této instituce. Mimo jiné se stal místem konání kulturních i společenských akcí pořádaných fakultou.


Foto: Petr Heřman

Za obsah této stránky odpovídá: Oddělení komunikace . počet zobrazení: 1657 poslední aktualizace: edavi, 09.07.2015
Hodnocení: Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.
zavřít