edavi| tisk | spravovat

Michael Kocáb hostem v Akademickém klubu

Na další besedě z cyklu Křeslo pro Fausta, která se uskutečnila dne 30. dubna 2015 v Akademickém klubu 1. LF UK, byl hostem děkana fakulty profesora Aleksiho Šeda známý český hudebník Michael Kocáb. Děkujeme Vám za Vaši návštěvu, budeme se těšit na tu příští.

53566

Skladatel, klávesista, zpěvák, scénárista a režisér Michael Kocáb se narodil v roce 1954 v Praze. Maturoval na gymnáziu v Mladé Boleslavi, poté vystudoval v Praze konzervatoř v oborech skladba a varhany. V polovině 70. let založil legendární rockovou kapelu Pražský Výběr, jíž prošla řada výborných českých muzikantů. Je autorem mnoha písní, komorních
skladeb a zkomponoval přes sto hudeb k filmům a audiovizuálním projektům. Vydal či se autorsky podílel na řadě hudebních alb.

Do politiky vstoupil v červnu 1989, kdy s novinářem Michaelem Horáčkem založil iniciativu MOST, která upozorňovala vedení státu na kritickou situaci a po 17. listopadu 1989 byla prostředníkem mezi OF a komunistickou vládou. V prosinci téhož roku se stal poslancem FS ČSSR. Mimo jiné měl na starosti dohled nad odsunem sovětských vojsk z ČR.

Byl blízkým přítelem a externím poradcem bývalého prezidenta Václava Havla. V lednu 2009 byl jmenován ministrem
pro oblast lidských práv a národnostních menšin, o rok později však podal z rozhodnutí Strany zelených demisi.

V současnosti se věnuje především hudbě. Michael Kocáb již několik let vlastní pilotní průkaz. Kromě létání jezdí ve volném čase na kole, na čtyřkolce, na vodním skútru, na lyžích nebo na traktoru.

Foto: Petr Heřman

počet zobrazení: 1167 poslední aktualizace: edavi, 09.07.2015