1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
zburi| tisk | spravovat

Lukáš Hirka, voják těžce zraněný v Afghánistánu, se pokouší znovu chodit

Téměř za zázrak se dá považovat zlepšení zdravotního stavu příslušníka 72. mechanizovaného praporu Lukáše Hirky, který byl před třemi roky těžce zraněn při raketovém útoku na základnu Shank v Afghánistánu. Po počáteční úplné nehybnosti se nyní pod dohledem specialistů pokouší znovu chodit.

Popřát hodně sil a vyjádřit obdiv, jak se s hendikepem dokáže poprat, mu v pátek 6. listopadu přišel generálporučík Jiří Baloun, první zástupce náčelníka Generálního štábu AČR, který desátníka Lukáše Hirku navštěvuje pravidelně. Ač se stále ještě obtížně pohybuje, přivítal ho Lukáš salutováním a vojenským hlášením.

Lukáš Hirka byl těžce zraněn 7. září 2012 na základně Shank v afghánské provincii Lógar, kde působil jako člen 10. provinčního rekonstrukčního týmu. V důsledku mnohačetných střepinových poranění mozku byl zcela nehybný a komunikoval jen mrkáním očí. Už samotné přežití bylo u takového zranění velmi málo pravděpodobné a jakékoliv zlepšení bylo lékaři označeno téměř za zázrak.

Díky obrovskému nasazení rodičů a neuvěřitelné vůli se ale Lukáš v průběhu rehabilitací dostal z nejhoršího a dnes se dokonce pokouší o chůzi. S podporou Vojenské zdravotní pojišťovny absolvoval náročnou rehabilitaci v sanatoriu v Klimkovicích a v současné době mu pomáhají specialisté Kliniky rehabilitačního lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Více se dočtete ZDE

Autor: podplukovník Otakar Foltýn


Za obsah této stránky odpovídá: Oddělení komunikace . počet zobrazení: 401 poslední aktualizace: mfial, 19.11.2015
Hodnocení: (hodnotil 1 uživatel) Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.
zavřít