zburi| tisk | spravovat

Lidé po mrtvici životní styl nevylepšili,chybí centra sledování

Pacienti po mrtvici svůj životní styl nevylepšili, zjistil tým centra kardiovaskulární prevence 1. lékařské fakulty UK a Thomayerovy nemocnice v Praze v čele s Renatou Cífkovou. Podle výzkumníků totiž chybějí v Česku specializovaná centra pro dlouhodobé sledování těchto vysoce rizikových nemocných, kde by odborníci lidem s nutnou změnou životního stylu pomohli.

Výzkumníci sledovali 736 pacientů hospitalizovaných po první mrtvici a znovu je vyšetřili po zhruba 16 měsících. Zjistili, že třetina lidí i po mrtvici kouří. Velkým problémem je obezita, zejména u žen, 47 procent pacientek je obézních, 32 procent má cukrovku. Hojný je výskyt i dalších rizikových faktorů jako vysoký tlak a cholesterol. Během 36 měsíců sledování zemřelo 159 nemocných, což je více než pětina.

"Naše výsledky jednoznačně ukazují, že péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou není v Česku ideální. Většina je pouze v péči praktických lékařů. Chybějí specializovaná centra pro dlouhodobé sledování těchto vysoce rizikových nemocných, kde by byla uplatňována režimová doporučení a farmakoterapie," sdělila ČTK Cífková.

Celý článek ZDE.

ceskenoviny.cz/21.12. 2015

Za obsah této stránky odpovídá: Oddělení vnitřní komunikace . počet zobrazení: 247 poslední aktualizace: mfial, 14.01.2016