mfial| tisk | spravovat

Léky snižující obsah železa v mozku mohou zpomalit Parkinsonovu nemoc

Evropská komise pro výzkum a inovace totiž schválila podporu výzkumnému projektu FAIRPARKII, který bude studovat možnost zpomalení průběhu Parkinsonovy nemoci pomocí látky snižující obsah železa v mozku. Právě železo je pro buňky mozku toxické a může způsobit jejich zánik.

„Součástí tohoto evropského projektu je i tým lékařů a výzkumníků z Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze. Možnost zúčastnit se studie tedy budou mít i čeští pacienti trpící Parkinsonovou nemocí,“ řekl Právu ve čtvrtek profesor Aleksi Šedo, děkan uvedené fakulty.

V ČR je až 18 tisíc nemocných

Parkinsonova choroba je druhé nejčastější neurodegenerativní onemocnění. Podle odhadů jím v ČR trpí 14 až 18 tisíc lidí. Ačkoliv je známo, že porušená hybnost a třes u této choroby je způsobena degenerací neuronů v mozku produkujících dopamin, nejsou doposud jasné příčiny jejich zániku ani možnosti, jak mu zabránit.

„Máme léky, které účinně tlumí příznaky, ale zastavit nebo alespoň zpomalit průběh Parkinsonovy nemoci zatím nedokážeme,“ uvedl přednosta Neurologické kliniky a Centra klinických neurověd 1. LF UK a VFN v Praze Evžen Růžička.

Nemocní Parkinsonovou chorobou mají nejvíce postiženy degenerativními změnami uvedené nervové buňky produkující dopamin. Je zjištěno, že obsahují až dvojnásobné množství železa než u zdravého člověka.

„Vysoký obsah železa je pro nervové buňky toxický a může způsobit jejich zánik, což dokazuje existence vzácných dědičných onemocnění s hromaděním železa v mozku,“ doplnil koordinátor studie prováděné v pražském centru Petr Dušek.

Za obsah této stránky odpovídá: Oddělení vnitřní komunikace . počet zobrazení: 551 poslední aktualizace: zburi, 17.02.2015