Křeslo pro Fausta s Janem Vodňanským

Jan Vodňanský se narodil 19. června 1941 v Praze. Již v době studií na strojní fakultě ČVUT vymýšlel pro své přátele a kolegy happeningy a texty k písničkám. Od roku 1963 vytváří autorskou dvojici se skladatelem Petrem Skoumalem. Uprostřed dramatického jara 1969 získává nečekaný ohlas jejich celovečerní program S úsměvem idiota. Následují další programy v Činoherním klubu (Hurá na Bastilu, S úsměvem donkichota), v divadle Ateliér (Králíci pokusný), později už jen na zájezdech mimo Prahu (V+S u tabule ,,V+S na počká- ní“, „Život a dílo“) až do definitivního zákazu veřejné činnosti v roce 1981. Dvojice V+S se znovu objevuje na scéně Činoherního klubu od roku 1990.

Vodňanský vystupuje také v zahraničí, mj. na půlroční stáži na Iowské univerzitě v USA, dále v Moskvě, New Yorku, Chicagu, San Francisku, Torontu, Montrealu, Mexico City, Vídni, Sofii, Stockholmu, Oslu, Kodani, Bonnu, na Guadeloupu, v Paříži, Pekingu, Djakartě, Sydney, Melbourne a Brisbane pro krajany i české diplomatické mise.

V pražském divadle Sklep objevuje svoji první skladatelku Hanu Navarovou, s níž tvoří písničky pro děti. V současné době vystupuje pravidelně v pražské kavárně Cafeidoskop v autorském one man show „Jak nám dupou králíci“. Spolu s Hanou Navarovou a Jaroslavem Vaculíkem v programu „S úsměvem bytového jádra“.

Kromě autorské a interpretační činnosti působí též jako vysokoškolský pedagog na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy, kde vede seminář literární tvorby.

Plakát ke stažení ZDE