Informace pro média

zburi 26.04.2016

Výstava na Novoměstské radnici přiblíží návštěvníkům vývoj medicíny od dob Karla IV. až do dneška

61602Unikátní výstavu Medicína od dob Karla IV. po současnost uspořádala 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy společně se Zdravotnickým muzeem Národní lékařské knihovny a dalšími partnery. Expozice, která vznikla u příležitosti oslav 700. výročí narození Karla IV., se uskuteční od 3.‒31. května 2016 v galerii Novoměstské radnice na Karlově náměstí v Praze. Na výstavě spolupracovala Všeobecná fakultní nemocnice v Praze a Novoměstská radnice.

zburi 26.04.2016

Profesor Aleksi Šedo povede 1. lékařskou fakultu UK další čtyři roky

61590Akademický senát 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze zvolil na svém mimořádném zasedání 25. dubna 2016 kandidátem na děkana 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze dosavadního děkana a jediného uchazeče prof. MUDr. Aleksiho Šeda, DrSc.

zburi 20.04.2016

Křest knihy Onkologická imunologie

61404Publikaci Onkologická imunologie pokřtili ve Fausťáku v úterý 19. dubna 2016 rektor Univerzity Karlovy profesor Tomáš Zima a ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice Mgr. Dana Jurásková. Hlavní autorkou knihy, která je společným dílem řady odborníků, je docentka Eva Závadová z Onkologické kliniky 1. LF UK a VFN. Pro dobrou náladu zahrál DIXIELAND přátel 1. LF UK.

zburi 15.04.2016

Život a smrt Karla IV. na slavnostním semináři v Anatomickém ústavu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy

1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy a Kardiologie pro děti a dorost, s.r.o., zvou laiky i odborníky na multioborový slavnostní seminář O životě a smrti Karla IV. uspořádaný u příležitosti 700. výročí narození Otce vlasti. Seminář se uskuteční 21. dubna 2016 od 15.30 ve velké posluchárně Anatomického ústavu 1. LF UK, U nemocnice 3, Praha 2. Jde o unikátní projekt bez grantové podpory.

zburi 13.04.2016

Odborníci: Regulace spotřeby tabáku může přinést ČR nejméně půl miliardy úspor

61268Závislost na tabáku je nemoc. V České republice jí trpí přibližně 2,2 milionu lidí a ročně kvůli ní předčasně zemře kolem 16 tisíc pacientů, kteří vinou kouření ztratí v průměru 15 let života. „Přitom dobré zákony kontroly tabáku nejen sníží prodej cigaret, a tím i devastující vliv na zdraví obyvatel dané země, ale přinesou užitek i pro její ekonomiku. Vysoké zdanění, nekuřácké veřejné prostory, zákaz reklamy a sponzorování, velká obrázková varování – to všechno je účinnou prevencí kouření,“ říká vedoucí Centra pro závislé na tabáku z III. interní kliniky – kliniky endokrinologie a metabolismu 1. LF UK a VFN, doc. MUDr. Eva Králíková, CSc.

zburi 11.04.2016

Urologové 1. LF UK a VFN provedli jubilejní pětistou operaci, při níž laparoskopicky odstranili prostatu postiženou zhoubným nádorem

Karcinom prostaty je nejčastější nádorové onemocnění u mužů a po karcinomu plic druhá nejčastější příčina úmrtí z onkologických diagnóz. V České republice, i díky zlepšené diagnostice, pacientů s tímto onemocněním přibývá. Odstranění prostaty dokáže většinu pacientů s lokalizovaným onemocněním vyléčit. Jubilejní pětistá laparoskopická operace prostaty na Urologické klinice 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze se uskutečnila během kurzu s přenosem 3D laparoskopických operací mimo operační sál, který se konal dnes 11. dubna 2016.

zburi 07.04.2016

Trénink na simulátorech je zásadní pro výuku lékařů

61217Unikátní Centrum lékařských simulací pro pregraduální výuku studentů lékařství a příbuzných oborů slavnostně otevřela 6. dubna 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze. Pracoviště, jež 1. LF UK po roce pilotního provozu rozšířila do nynější podoby, je jedním z nejlépe vybavených výukových center svého druhu v ČR. Ročně jím projde více než 700 studentů fakulty.

zburi 22.03.2016

Studie: Zrak lidí, kteří přežili mírně a středně těžkou otravu metanolem, se dokáže zregenerovat

60841Výzkumný tým pod vedením MUDr. Sergeje Zacharova, Ph.D., z Kliniky pracovního lékařství 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze provádí v určitém časovém odstupu sledování zdravotního stavu pěti desítek lidí, kteří se otrávili při tzv. metanolové aféře v letech 2012 a 2013. Jejich průměrný věk v době otravy byl 46 let.

Za obsah této stránky odpovídá: Oddělení komunikace . počet zobrazení: 69852 poslední aktualizace: 06.03.2017