Informace pro média

mfial 03.01.2017

Cenu Technologické agentury získal za výzkum materiálu pro kloubní náhrady prof. David Pokorný

65609Technologická agentura ČR ocenila tým prof. MUDr. Davida Pokorného, CSc., z Ortopedické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Motol za výzkum materiálu pro kloubní náhrady – ultravysokomolekulárního polyetylénu (UHMWPE). Projekt zvítězil jako nejlepší v kategorii Řešení pro kvalitu života. Na slavnostním večeru Dne TA ČR 20. října 2016 v Národním muzeu v Praze obdržel i Cenu budoucnosti na základě hlasování přítomných čestných hostů.

zburi 19.10.2016

Kmenové buňky v Čechách

65525V poslední době vyvolává ve veřejnosti mnoho rozporuplných emocí léčba některých chorob prostřednictvím kmenových buněk. Řada subjektů nabízí léčbu široké škály neduhů kmenovými buňkami na komerční bázi (od bolestí hlavy, obnovy chrupavek přes omlazení organismu, lepší růst vlasů až po léčbu neurodegenerativních onemocnění) apod. Zatímco v nemocných vzbuzuje často falešné naděje, odborné kruhy je většinou zavrhují a považují spíše za výdělečný obchod.

zburi 20.09.2016

Nepodceňujte prevenci v urologii – včasná diagnóza znamená úspěšnější léčbu nádorů močového měchýře i mužské inkontinence

65125Tradiční Urologický týden pořádaný z iniciativy Evropské urologické asociace (EAU) si klade za cíl lokální osvětu a podporu prevence a léčby závažných urologických onemocnění. Letos připadá na 26.–30. září. V České republice a na Urologické klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze se věnuje zvláště tématu nádorů močového měchýře a opomíjenému problému – mužské inkontinenci (úniky moči).

zburi 08.09.2016

Aplikace v telefonu poslouží k odvykání kouření i v Česku

Speciální aplikaci pro mobilní telefony, která má sloužit jako pomocník pro odvykání kouření, testuje nyní výzkumný tým Kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Program, který vyvinuli vědci v Norsku a kde již s úspěchem funguje, nyní přizpůsobují českým podmínkám a zkoumají v pilotní studii. Vedoucí týmu Mgr. Adam Kulhánek představí dosavadní výsledky na 5. Evropském kongresu duševního zdraví, který se koná v Praze 14. až 16. září 2016 a je věnován problematice závislostí.

zburi 19.08.2016

Výzkum: Osvětové akce v rámci Světového dne diabetu mají praktický dopad na zdraví účastníků

64221Studentka 1. lékařské fakulty UK Kristýna Kučerová spolu s kolegy zpracovala výsledky získané při osvětové akci v šesti českých městech v listopadu 2015 u příležitosti Světového dne diabetu. Lidé si mohli nechat na stáncích změřit hodnoty cukru v krvi (glykémii), krevní tlak, tělesný tuk i obvod pasu. Pokud údaje nebyly v normě, studenti jim doporučili návštěvu lékaře. Výzkumný tým využil výsledky měření tělesných parametrů účastníků doplněné o odpovědi na další otázky. Analýza se týkala dat od 526 lidí v průměrném věku 53,2 let. Článek s výsledky byl publikován v červnu 2016 v prestižním časopise Diabetes Research and Clinical Practice.

zburi 02.08.2016

Ústav soudního lékařství a toxikologie 1. LF UK a VFN je kompletně opraven

64125Ústav soudního lékařství a toxikologie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (ÚSLT), v němž se kromě výuky studentů medicíny provádějí zdravotní a soudní pitvy a s nimi související vyšetření, se dočkal kompletní rekonstrukce. „Postupně byly ve třech etapách zmodernizovány pitevny, posluchárny, pracovny, laboratoře i prostory pro uložení zemřelých. ÚSLT sídlící na Albertově nyní patří k nejmodernějším zařízením svého druhu v ČR,“ uvedl děkan 1. lékařské fakulty prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc.

zburi 30.06.2016

Přijďte se s mediky 1. LF UK pobavit i poučit na Rock for People!

63674Studenti a mladí absolventi 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy na festivalu Rock for People, který se letos koná v Hradci Králové 3. až 5. července, opět nabídnou návštěvníkům v doprovodném programu pobavení i poučení. Přivezou interaktivní workshopy a modely, na nichž odlehčenou formou představí zájemcům různá medicínská témata.

zburi 29.06.2016

Studie mezinárodního týmu potvrdila účinnost lenalidomidu u jednoho z agresivních nádorů krve – lymfomu z plášťových buněk

Mezinárodní evropská studie, již vedl přednosta I. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze prof. MUDr. Marek Trněný, CSc., potvrdila účinnost lenalidomidu při léčbě specifického typu nádorového onemocnění krve – lymfomu z plášťových buněk. „Prokazatelně se zjistilo, že léčba tímto lékem představuje pro nemocného velký přínos. Lenalidomid snižuje riziko progrese či úmrtí o 39 procent proti skupině nemocných léčených standardně,“ uvedl prof. Trněný. Závěry tým publikoval v prestižním odborném časopise Lancet Oncology.

Za obsah této stránky odpovídá: Oddělení komunikace . počet zobrazení: 69854 poslední aktualizace: 06.03.2017