1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy Univerzita Karlova
zburi| tisk | spravovat

FameLab 2016 – bavme se vědou!

Mezinárodní soutěž FameLab v České republice vstupuje do 6. ročníku! FameLab účastníkům nabízí šanci zlepšit své schopnosti v oblasti popularizace vědy a komunikace s médii. Zároveň si klade za cíl přinést publiku aktuální ukázky toho, čím se v současnosti zabývá výzkum v oblasti medicíny, matematiky a přírodních a technických věd.
Přihlášky mohou podávat studenti a vědečtí a pedagogičtí pracovníci starší 21 let do 28. února 2016. Elektronická přihláška, informace, praktické tipy a vystoupení z minulých ročníků jsou k dispozici na webu British Council.

Tato soutěž pro mladé vědce a vědkyně vznikla v Anglii v roce 2004 a od té doby se úspěšně šíří po světě. V letošním roce se zúčastní 30 zemí ze čtyř kontinentů.

V České republice FameLab probíhá pod záštitou předsedy Akademie věd ČR profesora Jiřího Drahoše, za podpory Nadačního fondu Neuron, Českých center a Nadace Tomáše Bati. Organizaci zajišťuje British Council ve spolupráci s Občanským sdružením Adeto.

Jak soutěž probíhá?

Každý soutěžící musí v pouhých třech minutách publiku a odborné porotě vysvětlit své vědecké téma. Porota posuzuje, zda je vystoupení vědecky správné, srozumitelné laické veřejnosti, zajímavé a případně i zábavné. V oblastních kolech ze soutěžících vybere deset nejlepších pro školení MasterClass a následující národní finále. Vliv na volbu postupujících mají i hlasy publika. Vítěz/ka národního finále bude reprezentovat Českou republiku v Anglii, kde předvede své vystoupení v angličtině. Letošní mezinárodní finále se bude konat ve druhém červnovém týdnu opět jako součást prestižní akce zaměřené na popularizaci vědy nazvané Cheltenham Science Festival (www.cheltenhamfestivals.com/science/).

Časový plán

Březen 2016 - oblastní kola (v Praze 5. 3. 2016 a ve Zlíně 19. 3. 2016)

Duben 2016 - dvoudenní školení (tzv. MasterClass 8. – 10. 4. 2016) pro deset vybraných finalistů vedené anglickými a českými experty na komunikaci, prezentaci a spolupráci s médii

Květen 2016 - národní finále (8. 5. 2016)

Červen 2016 - vítěz národního finále bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodním klání soutěže FameLab v anglickém Cheltenhamu (7. - 12. 6. 2016)

Přihláška ke stažení ZDE


Za obsah této stránky odpovídá: Oddělení komunikace . počet zobrazení: 237 poslední aktualizace: zburi, 17.02.2016
Hodnocení: Kliknutím na tento odkaz upozorníte autora, že jeho článek už zřejmě není aktuální.
zavřít