zburi| tisk | spravovat

Fakulta v srdci Karlova

Dne 4. listopadu 2015 se uskutečnil již 22. koncert Fakulta v srdci Karlova, uspořádaný 1. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy v Praze. Hosté měli možnost vyslechnout slavné Requiem od W. A. Mozarta v jedinečném provedení Piccola orchestra a sboru Picolo coro, pod dirigentskou taktovkou Marka Valáška . Koncert byl opravdu silným zážitkem a zaznamenal obrovský zájem a návštěvnost.

Requiem W.A.Mozarta

Mozart byl vždy velice bázlivý. V posledním období svého života, ve kterém trpěl tělesnými neduhy a silnou nervovou vznětlivostí, byl velice často zneklidňován myšlenkou na smrt.

Jednoho dne, tři měsíce před svou smrtí, mu byl doručen dopis, v němž stálo, zda by nebyl ochoten napsat Requiem. Doručitel odmítl sdělit jméno objednatele s tím, že ten chce zůstat anonymním. Mozart si vymínil sto dukátů odměny a čtyři týdny na dokončení díla. Na Requiem začal hned pracovat a to s takovým zápalem, že se jeho tělo stávalo stále slabším a slabším. V této době dostal objednávku na uvedení opery La Clemnza di Tito v Praze.

Po návratu z Prahy byl Mozart již na pokraji úplného vyčerpání. Pokračoval však s o to větším zápalem v práci. V Requiem spatřoval výzvu svého anděla smrti. Jeho žena mu ve snaze zabránit jeho další sebedestrukci zabavila rozpracovanou partituru. Zlepšení vyvolané tímto zásahem však netrvalo dlouho. Jakmile začal na svém díle opět pracovat, vrátila se mu jeho melancholie. Vyčerpání pak vedlo k tomu, že své lože již neopustil. Ráno před svou smrtí si partituru ještě vyžádal a s vlhkýma očima pronesl: „Tys byla napsána pro mě“.

Za obsah této stránky odpovídá: Oddělení komunikace . počet zobrazení: 357 poslední aktualizace: zburi, 07.11.2015