Aplikace pro zdravý životní styl "made in Univerzita Karlova"

Do aktivit ve sféře moderních technologií a zdravého životního stylu se pustili také odborníci z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1. LF UK). Mobilní aplikace, určená pro lidi usilující o zdravý životní styl, umí ohlídat příjem a výdej energie, analyzuje složení jídelníčku, umožňuje nastavit plán hubnutí a hodnotí pohybové aktivity. Nedávno byla představena na výstavě EXPO 2015 v Miláně, sdělila Marie Fialová z fakultního oddělení komunikace.

Autorem aplikace je Libor Vítek z Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze. "Naše filozofie je taková, že bychom zároveň rádi lidem ukázali cestu k tomu, jak si dodržováním správného životního stylu uchovat zdraví a užívání léků předcházet," uvedl v tiskové zprávě.

Program je od začátku května možné stáhnout mimo jiné na stránkách společnosti Sportvital Nutrition. Ke svým výzkumům ho využívá ústav, kde jeho autor Vítek působí, a také IV. interní klinika 1. LF UK a VFN. Aplikace funguje na mobilních telefonech s operačním systémem Android a iOS, který používají telefony z dílny společnosti Apple. Je k dispozici také její verze pro stolní počítače. Komunikuje mimo jiné s programem Runkeeper, který mohou například běžci používat pro měření svých tras. Díky tomu umí přesněji spočítat výdej energie.

Představení programu v Miláně, kde si ho návštěvníci mohli rovnou pomocí QR kódu stáhnout do mobilu, se zúčastnil také děkan 1. lékařské fakulty Aleksi Šedo. "Naše účast na tak významné mezinárodní výstavě signalizuje, že české lékařství má co nabídnout v celosvětovém kontextu. Je rovněž ukázkou sounáležitosti fakulty s jinými významnými vědeckými institucemi v ČR," uvedl. ZDE

Týden.cz